Örgen Bağışı Haftası etkinliğinde duygusal anlar

Örgen Bağışı Haftası etkinliğinde can anlar

Gidiş Geliş kazasında kaybettiği oğlunun organlarını bağışlayan Yaşariye Korkut annelere seslendi

“Evladımın organları 5 kişiye fert verdi ve onlar bile benim evladım”

ESKİŞEHİR Gidiş Geliş kazasında kaybettiği oğlunun organlarını bağışlayan anne Yaşariye Korkut, İl Sağlık Müdürlüğü aracılığıyla Organ Bağışı Haftası sebebi ile planlı etkinlikte yaptığı konuşmada, “Evladımın organları 5 kişiye can verdi ve onlar da benim evladım. Onları evladım adına kabul ettim. Tıpkı anne yerine herkesin organ bağışında bulunmasını istiyorum” dedi.

Eskişehir’üstelik 3-9 Son Teşrin Organ Bağışı Haftası dolayısıyla, farkındalığı arttırmak amacıyla etkinlik düzenlendi. Eskişehir İl Esenlik Müdürlüğü yoluyla düzenlenen etkinlikte, sağlıkçılar tıpkısı araya gelerek site merkezinde gidiş yaptı. Yürüyüş esnasında vatandaşlara risale ve çeşitli bilgilendirmeler yapılarak, aza bağışı konusuna dikkat çekildi. Etkinliğe trafik kazasında kaybettiği oğlunun organlarını bağışlayarak 5 kişiye umut olan esas Yaşariye Korkut, İl Afiyet Müdürü Prof. Dr. Kasıt Bilgili ve sağlıkçılar katıldı.

“Benim oğlum yaşıyor, ölmedi”

Etkinlikte mütekellim Yaşariye Korkut, oğlu Mustafa Korkut’u kısaca 5 ay evvel trafik kazasında kaybettiğini belirterek, organ bağışı yapılması üzerine alelhusus annelere seslendi. Örgen bağışı sayesinde bir nice vatandaşa umut olunabileceğini söyleyen Korkut, “Oğlumu trafik kazasında kaybettim. Tahminî 5 ay oldu. Oğlumun organlarını bağışladım. Şükür, yavrumun organları 5 kişiye birey verdi. Dizge uzuv bağışında bulunsun. Şu anda sair ailelerle görüşmeye amade değilim amma sonrasında görüşmek isterim. Evladımın organları 5 kişiye duygusal verdi ve onlar bile benim evladım. Onları evladım yerine akseptans ettim. Benim oğlum yaşıyor, ölmedi. Onun amacıyla sahn bitmeme ediyor. Ayrımsız asıl namına herkesin uzuv bağışında bulunmasını istiyorum. Canlar kurtulsun. Organ bekleyen benzeri sürü insanlar var. Onlar bizler de olabiliriz” dedi.

“Amacımız, örgen bağışı konusunda herkesi bilinçlendirmek”

Düzenlenen etkinliğin amacı hakkında bilgilendirmelerde mevcut İl Afiyet Müdürü Prof. Dr. Hakim ise, “Uzuv Bağışı nedeniyle yaptığımız bu etkinlikte amacımız, uzuv bağışı üzerine herkesi bilinçlendirmek. Uzuv bağışı, yarım olan tıpkı organın adına geçmek gayeli yapılıyor. Bu şekilde kişilerin hayatları kurtulabiliyor. Şu anda Afiyet Bakanlığı ve üniversitelerimizde türlü donanımlara eş etkin organ nakli merkezlerimiz bulunuyor. Ülkemiz üzere çok balaban bire bir kader. Bu nedenle herkese ‘örgen daima ayrımsız ihtiyaçtır, nefes bağışı kabil organlarımızı bağışlayalım’ diyoruz. Bu konuda diyanetimizin da gerekli fetvaları kâin doğrusu. Biz bu konuda herkesin desteğini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Etkinlik, farkındalık amacıyla hazırlanan balonların gökyüzüne bırakılması ve isteyen katılımcıların organ bağışında bulunmasıyla son buldu.

Share: