Ekonomiye ilişik “torba” kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda

TBMM Umumi Kurulunda, ekonomiye ait düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Gâh Yasa ve Kanun Mesabesinde Kararnamelerde Mübayenet Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin ikinci bölümü üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

Teklifin ikinci bölümü konusunda söz kayran İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Polat, merkezi dalavere bütçe teklifinin, “mazruf yerine güçsüz, bezgin, lakayt, isteksiz tıpkı siyasi iktidarın yüzünü yansıttığını” savunarak, bu erke yoksunluğunun, ülkenin geleceğine güvenle bakmaları üzere bildirme büyük handikabı oluşturduğunu söyledi.

Çarenin “kasa” olduğunu doğacak süren Çelik, “Kullanılmamış tıpkı kadronun yönetime gelmesi halinde ülkemizin sorunlarının çözümünde önceki adımların atılması nazik benzeri moral sağlayacaktır, bu birlikte milletimizi ve devletimizi sağlam kılacaktır. Türk ekonomisinde, bundan 150 sene geçmiş ekonominin görünümü adeta günümüze taşınmış gibidir.” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, başına taktığı polis şapkasıyla kürsüye çıkarak, testis yasa görüşmelerinde degaje kitlelerin beklediği maddelerin düz almadığını, özellikle emeklilikte yaşa takılanlar, taşeron firmalarda çalışanlar, çırak ve stajyerlerin sorunlarıyla ilişkin yasa tekliflerinin tıpkısı tip Meclis’e gelmediğini söyledi.

Belediyelerde görev fail işçi statüsündeki yardımcı zabıtaların dahi kadroya geçirilmesi gerektiğini tamlayan Gürer, “657’ye bağımlı bir polis memuru ile belediyede ortaklık işçisi olan zabıta memuru tıpkı görevi yapıyorlar. Ayrımsız denetime gidiyorlar, çarşıdalar, pazardalar, yıkımdalar, ruhsattalar, kontroldeler ama hakka geldiğiniz ahit onların hakkını vermiyorsunuz. Hakeza aynı mantıkla bu olaylara çağrıştırmak ayrımcı bire bir zihniyetin ta kendisidir.” eleştirisinde bulundu.

-“1876’dan beri Türki konuşulur bu Meclis’te”

HDP Van Saylav Murat Sarısaç’ın, ” DÜRÜST Fırka, Ukrayna’üstelik hazar ve müzakereyi tercih valör ama bahis konusu Kürt sorunu olunca aklına önceki kimyasal silahlar ve cenk dirimlik.” sözlerine MHP Düzce Saylav Ümit Yılmaz “Bu bire bir iftiradır”, MHP Eskişehir Mebus Dayanıklı Nurullah Azmak birlikte “Teröristle Kürt’ü karıştırmayın” sözleriyle aksülamel gösterdi.

Sarısaç’ın konuşmasını Kürtçe yerine tamamlaması üstüne MHP Gaziantep Mebus Mualla Muhittin Taşdoğan, “Ne konuştuğunu bilmiyoruz. Anlamadığımız şeyleri söylüyorlar. Bunu anane haline getirdiler. Tığ Türki konuşulmasını istiyoruz.” şeklinde denk verdi.

Bu sırada HDP Ekip Başkanvekili Meral Müşavere Beştaş’ın “Hep istediğini konuşur, seni ilgilendirmez.” sözlerine İYİ Parti Kadro Başkanvekili Muadele Dervişoğlu üstelik “İstediğini konuşamaz Meral Kadın. 1876’dan beri Türki konuşulur bu Meclis’te.” diye niteleyerek reaksiyon gösterdi.

Share: