Muş’ta plato dönemini tümleç besiciler dönüşe geçti

Türkiye’nin şanlı hayvan yetiştiriciliği merkezlerinden Muş’ta ilkbahar mevsimini hayvanlarıyla faziletli ve serin yaylalarda geçiren besiciler, peynir ve tereyağı istihsal dönemini tamamlayarak dolaşma yolculuğuna başladı.

İlkbahar mevsiminde hayvanlarını otlatmak için Kırköy beldesinden serin ve yüksek rakımlı yaylalara çıkan besiciler, kısaca 4 kamer süresince hayvanlarını bereketli yaylalarda besledi. Bu süreçte peynir, tereyağı, yoğurt ve değişik hayvani ürünleri elde ederek satışını işleyen besiciler, plato sürecini tamamlayarak çevrim yolculuğuna başladı. Küçükbaş hayvanlarıyla beraber metin dönüşe sabık besiciler, üretime köylerinde devam edecek.

“Zorlu bire bir gidiş başladı”

Yaylada 2,5 kamer kaldıktan bilahare dönüşe geçtiklerini anlatan besicilerden Hüseyin Dinçer, “2,5 aydır yayladayız, dönüşe başladık. Şu anda köyümüze dönüyoruz. Sağlam bire bir gidiş başladı. Koyunlarımızı üstelik yürüterek indiriyoruz. Bazı arkadaşlarımız aynı hafta önceki döndüler. Tığ birlikte yavaş yavaş dönüşe başladık” dedi. – MUŞShare: