Ahmet Akın: Son Teşrin 2020’den Bu Yana Cümbüş Üreten Santral İçin 21 Ay Sonradan Kurdele Kestiler

CHP Genel Komutan Yardımcısı Ahmet Akın, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla toplu küşat töreni planlı 34 hidroelektrik santrali (HES) arasında kısaca 2 yıldır zindelik üretimi özne benzeri santralin dahi bulunduğunu belirterek, “Son Teşrin 2020’den bu yana cümbüş üretimi yapan santral için 21 kamer sonradan kurdele kestiler” dedi.

Ahmet Akış, bugün yaptığı yazılmış açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açılışı yapılan 34 hidroelektrik santralinin beyninde aylardır cümbüş üretimi yapılan ayrımsız santralin üstelik kayran aldığına ilgi çekti. Akış, Cumhurbaşkanlığı’nın resmi programında “DSİ Aracılığıyla Yapımı Tamamlanan 34 Hidroelektrik Santralinin Açılış Töreni” olarak tanımlanan etkinliğin Beştepe Ulus Kurultay ve Hars Merkezi’nde yapıldığını anımsattı. Akış, şunları kaydetti:

“Resmi programda santrallerin DSİ aracılığıyla yapımının tamamlandığı aksan su açılışı yapılan tesislerin kamu yatırımı olduğu izlenimine bozukluk olurken törende mütekellim SELIM Parti Genel Başkanı ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ise santrallerin kamu ile hür teşebbüs eliyle yapıldığını söyledi. Resmi izlence apayrı, Erdoğan ayrıksı tanımda bulundu. Hangisi akilane bilmiyoruz. Zira hangi ilde ne santrallerin yeni envestisman kendisine açıldığı bilgisi paylaşılmıyor. Beyninde sadece açılış töreni var, neyin açıldığı ise mahsus değil.”

“21 AYDIR ELEKTRİK ÜRETEN SANTRALİN AÇILIŞI YAPILDI”

CHP’li Atak, Reisicumhur Erdoğan’ın konuşmasının ardından 20 ilde 34 santralden yalnızca ikisi için çalışkan bağlantılar yapıldığını kaydetti. Muş’ta Alparslan 2 HES, Eskişehir’birlikte ise Gürsöğüt 1 HES amacıyla hareketli bağlantıda kurdele kesildiğini belirten Akış’ın açıklaması şöyle:

“Alparslan 2 HES, halihazırda Kasım 2020’den beri cıvıltı üretiyor. Apayrı bir deyişle 21 aydır faaliyette olan ve faaliyet üreten santral neymiş yeni hizmete münfail kadar gösterildi ve kurdele itilaf töreni yapıldı. Antrparantez sanki bahis konusu santrallerin kamu yatırımı olduğu izlenimi verilirken hareketli bağlantı yapılan Gürsögüt 1 HES ise özel sektör yatırımı.”

“HÜR TEŞEBBÜS YATIRIMLARI KAMU YATIRIMI GİBİ GÖSTERİLİYOR”

DOĞRU Fırka, özel sektör yatırımlarını sanki kamunun günahsız kaynaklarıyla mamul yatırımlar kadar pazarlıyor. DSİ’nin su yararlanma hakkı verdiği, fakat özel sektör tarafından yatırımı yapılan santraller amme santrali değildir.

“34 SANTRALE İLİŞKİN HİÇBİR BİLGİ PAYLAŞILMAMASI MANİDAR”

34 eskimemiş santralin açılış töreninde ne illerde hangi santrallerin açıldığına ait ayrımsız bilgelik dahi paylaşılmadı. Biri aylardır çalışan, diğeri ise hür teşebbüs yatırımı olan iki santrale yapılan etkili bağlantının arkası sıra, programda başka santrallere ilişik tek bilgelik verilmemesi manidar. İktidar ya kapasite artışı yapılan santralleri ya üstelik yıllardır ruh üretimi yapılan santralleri neymiş kullanılmamış santral, bakir ayrımsız envestisman işlenmiş üzere açım töreni düzenliyor.”

Share: