Mersin’deki orman yangınında görevli “yalaz savaşçıları” yaşadıklarını anlattı

Mersin’in Gülnar ve Silifke ilçelerindeki orman yangınında fariza özne “yalaz savaşçıları”, sönüm çalışmaları sırasında “Yeşil Yurt” üzere verdikleri fedakar mücadeleyi anlattı.

Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisinde 7 Eylül’de başlayıp, rüzgarın bile etkisiyle büyüyerek Silifke ilçesinin bazen mahallelerine kadar yayılan ve evvel arama altına alınan orman yangınının deli dolu olduğu bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

Değişik kentlerden Mersin’e gelerek alevlere cebin uğraş eden orman işçileri ve itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına almanın sevincini yaşıyor.

Tokat Orman İşletme Müdürlüğünde memur Uca Hayber Koçan, AA muhabirine, coşkunluk bölgesine destek çağrısı alır almaz yola çıktıklarını söyledi.

Bölgeye ulaştıklarında sakil dumanlarla karşılaştıklarını anlatan Koçan, “Coşkunluk amiyane büyümüştü. Evlerin olduğu bölgeye sıçramıştı. Şartları gözetmeksizin direkt müdahaleye başladık.” dedi.

Koçan, alevleri sönümlemek için canla başla savaş ettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Alay konu su ‘Yeşil Yurt’ olduğu amacıyla canımızı seve seve o mücadelenin içine kattık. Gözümüz tek şeyi görmedi. Orman işçileri adına memleketimizin ve devletimizin uymazlık görmemesi üzere elimizden mevrut en yaşayan çabayı gösterdik. Ayrımlı kentlerden gelenler oldu. Balaban ayrımsız uğraş vardı. Yangını arama altına aldığımız üzere çok mutluyuz. Hiçbir yeri yanık halde bırakmayız. Yeniden fidanlaştırma ve yeşillendirme yaparak memleketimize güzellikler katacağımıza inanıyoruz. Elimizden gelenin bildirme iyisini yapacağız.”

“Alevler aracımıza ulaştı”

Osmaniye Düziçi Orman İşletme Müdürlüğünde müteharrik Mehabetli Nasip da yanan alanlara ulaştıklarında kuvvetli rüzgarın alevlerin yönünü değiştirdiğine tanık olduklarını anlattı.

Alevlere engelleme etmekte zorlandıklarını aktaran Şans, “Benzeri taraftan yangını söndürürken diğer aracılığıyla alevler aracımıza ulaştı. Yıldız bölgesinde çalışırken kötü güneyden sardı etrafımızı. Üstümüze destek. Çoban arkadaşımız arkasına, tığ birlikte yöre tarafa akarsu sıktık. Aracımızı yanmaktan kurtardık.” ifadelerini kullandı.

Yıldız, ormanların hem doğaya hem de canlılara “içki” olduğunu, yangını söndürmenin mutluluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Burdur Gölhisar Orman İşletme Müdürlüğünde fariza işleyen orman sıyanet memuru Emre Erdoğan da yangında tam ekiplerin baş başa savaş ettiğini dile getirerek, “İlk geldiğimiz tam elem alevler vardı. Alevlerin içine girdik. Kuşkusuz yapacağımızı düşündüğümüz de oldu ama elimizden geleni yaptık. Böylece başardık.” diye konuştu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi itfaiye aracı görevlisi Nuh Okur ise cuşuhuruş sahasında yumruk anlar yaşadıklarına belen ederek, alevleri söndürmenin gururunu yaşadıklarını vurguladı.

Adana Büyükşehir Belediyesinde işyar yangıncı Adnan Güneri birlikte yangına cebin iri ayrımsız savaşım sergilendiğinin altını çizerek, “Ormanlarımız bizim akciğerimiz, oksijenimiz. Duyar olmamız lazım. Alevler sahile büyüklüğünde inmişti. O ateşli sıcaklığını hissediyordum. Tığ da konumumuzu aldık. Akarsu takviyemizi yaptık. Grup arkadaşlarımla mücadeleye bitmeme ettik.” dedi.

“Özlük hayatımızdan vazgeçtik”

Konya Büyükşehir Belediyesi itfaiye eri Ulaş Koyunsatan ise dokuz canlı hava koşullarına karşın alevlere sine gerdiklerine dikkati çekerek, şunları anlattı:

“Yangın alanına evvel gittiğimizde coşkun içindeki canlıların acısını hissetmiş kadar olduk. Aynı an ilk işe koyulup, elimizden geleni yaparak ‘Yeşil Yurt’ımıza hizmet etmeyi düşündük. Çok ateş aynı durumdu. Kaçınmak meşbu anlarımız oldu. Cuşiş tünelleri sardığı devir yolun diğer tarafına geçiyorduk. Tünelin üstü tamamen alevlerle kaplıydı. Özlük hayatımızdan vazgeçtik. Çok şükür elimizden geleni yaptık, kurtardık. Vatandaşların canına bile malına birlikte zarar gelmesine izin vermedik. Çok gururluyum. İnşallah benzeri henüz yaşanmaz.”

Kestirmece bin kişi tahliye edilmişti

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda 7 Eylül’de elan belirlenemeyen nedenle hararet çıkma, sağlam rüzgarın birlikte etkili olduğu bölgedeki yangını sönüm çalışmalarına Mersin’in yanı sıra çeşitli kentlerden ekipler, uçak ve helikopterlerle destek verilmişti.

Akşam saatlerinde Silifke ilçesinin bazen mahallerine kadar yayılan hararet nedeniyle iki ilçede hazırlık gayeli çok sayıda ev boşaltılmış, yaklaşık bin emanet tahliye edilmişti. Coşkunluk, açıktan ve karadan müdahaleyle geçmiş öğle vakti saatlerinde taharri altına alınmıştı.

Tarım ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Veysel Tiryaki, yangında kısaca 1500 hektar alanın beis gördüğünü açıklamıştı.

Share: