Haluk Pekşen Hayatını Kaybetti

Hukukçu, 25. ve 26. dönüş CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen Ankara’de hayatını kaybetti. Pekşen, Konsept davalarında mağdur askerlerin avukatlığını dahi yapmış, Varyos ülkü dosyasında 1400’ü aşkın sahte tanıt bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Birçok sivil topluluk örgütünün müessis ve yöneticiliğini özne Pekşen, haddinden fazla sayıda yasa, nizamname ve yönetmeliğin hazırlık çalışmalarında görev yapmıştı.

Siyasetçi, esbak ahit CHP Mebus Haluk Pekşen, bugün Ankara Hamaset Hastanesi’nde hayatını kaybetti. 61 yaşında hayatını kaybeden Pekşen, ağustos ayının sonlarında batar teşhisi ile Bodrum Acıbadem Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı. Pekşen henüz bilahare Ankara Atılganlık Hastanesi’ne nakledilmişti.

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Kısık, Pekşen’in ailesini sabık hafta Ankara’dahi hastanede görüşme ederek durumu ile ait bilgelik almıştı.

Haddinden Fazla sayıda siyasetçi Pekşen’in mevt haberinin arkası sıra taziye mesajları yayınladı. Taziye mesajları şöyle:

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: “Bulunmaz ağabeyimiz önceki dönüş Trabzon milletvekilimiz Haluk Pekşen’i kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Kendisine Allah’tan yağmur ailesine, yakınlarına esas sağlığı ve çıdam diliyorum. Mekanı behişt olsun.”

CHP Ekip Başkanvekili Özgür Hususi: “Yaşamını yitirdiğini iri tartı ile öğrendiğim, 25. ve 26. Dönemde birlikte fariza yaptığımız Trabzon Milletvekilimiz Haluk Pekşen’e Tanrı’tan yağmur, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel: “Eşsiz ağabeyimiz, 25-26. Çevrim Trabzon milletvekilimiz Haluk Pekşen’i kaybetmenin koyu üzüntüsünü paylaşıyor, ailesine, sevenlerine ve örgütümüze temel sağlığı diliyorum. Mekanı behişt olsun.”

CHP Umumi Komutan Başdanışmanı Tuncay Özkan: “Haluk Pekşen’i kaybettik. İnanmak istemiyorum. Bu iyicene eş zayi gitti aramızdan. Kardeşim buluşana büyüklüğünde elveda. Allah yağmur eylesin. Rukiye Hatun, canım kızlar sabır diliyorum. Bilemiyorum. Biilaç kaldım.”

CHP Avrat Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka: “Mecliste 25 ve 26. periyot birlikte Mebusluk yaptığım zer kat arkadaşım Haluk Pekşen’i kaybettiğimizi koyu bir üzüntüyle öğrendim. Merhuma Tanrı’tan yağmur; ailesine ve CHP ailemize sabır diliyorum. Başımız sağlıklı olsun.”

Yengi Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ: “25. ve 26. Dolaşma CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in vefatını üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan yağmur, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim.”

İYİ Tümen Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray: “CHP 25 ve 26. Periyot Trabzon Milletvekili zer dostum Avukat Haluk Pekşen’i kaybettik. Mekanı cennet olsun. Ailesine sabır diliyorum.”

Bozuk Çap ve Hars Bakanı Fikri Sağlar: “25. ve 26. çevrim CHP Trabzon milletvekilimiz, yoldaşımız, saygın hukukçu, kızıl dostum Sn. Haluk Pekşen’in vefatını derin ayrımsız mahzunca öğrendim. Aramızdan ayrılan Haluk Pekşen’e Allah’tan yağmur, ailesine, sevenlerine ve hep CHP’lilere mebde sağlığı dilerim. Ruhu çalgılı çağanaklı olsun.”

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Saksı: “CHP Trabzon Çarkıt Saylav Sn. Haluk Pekşen’in emrihak ettiğini nazik bir mahzunane öğür bulunmaktayım. Merhuma Tanrı’tan yağmur, sevenlerine ve yakınlarına sabırlar dilerim.”

AKP Yerli Yönetimler Başkan Yardımcısı Ayşe Sula Köseoğlu: “Trabzon’un ve Politika Dünyasının elem kaybı.. 25 ve 26. Dönem CHP Trabzon Saylav Sn Haluk Pekşen’in vefatını balaban benzeri mahzunane öğrendim. Kendisine Cenab-ı Allah’tan yağmur, ailesine, sevenlerine ve yöntem dünyasına sabır ve başsağlığı dilerim. Ruhu sevinçli olsun.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Gösterişli: “25. ve 26. Ahit CHP Trabzon Milletvekilimiz Haluk Pekşen’in vefatını iri bire bir mahzunane öğrendim. Merhuma Tanrı’tan yağmur, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu: “25-26. Zaman CHP Trabzon Milletvekilliği özne Haluk Pekşen’in mevt haberi hepimizi üzdü. Namına Allah’tan rahmet; ailesi, sevenleri ve Cumhuriyet El Partisi ailemize başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: “25. ve 26. Bölüm CHP Trabzon Milletvekilimiz ve zer misil arkadaşımız Sn. Haluk Pekşen’in vefatını üzüntüyle öğrendim. Kendisine Cenabıhak’tan yağmur, ailesine ve eksiksiz parti camiamıza sabır diliyorum. Hepimizin başı salim olsun.”

Atatürkçü Beyin Derneği (ADD) Başkanı Hüsnü Bozkurt: “Tarifsiz üzgünüm. Fert kardeşim Haluk Pekşen’i kaybettik. Elverişsiz sevgisi, ulus aşkı ile meşbu aynı yurt evladı, Meclis’in arz kuvvetli, genişlik gözü metin mebus idi. Ailesine, sevenlerine çıdam ve başsağlığı diliyorum. Ruhun neşeli olsun kardeşim, yattığın meydan incitmesin.”

HALUK PEKŞEN KİMDİR?

Haluk Pekşen, 11 Ilkgüz 1961’de Trabzon Yomra Yokuşlu köyünde doğdu, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Hususiyet Fakültesini bitirdi. Haluk Pekşen, Kapanca davalarında kıygın askerlerin avukatlığını bile yapmış, Varyos dava dosyasında 1400’ü fazla düzme delil bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Pekşen, 2000 yılında Beş Almanak Kalkınma Cazibe Komisyonu üyeliği görevine atanarak Beş Almanak Kalkınma Çekim ve Stratejileri ve SU ile Mevzuat Uyumu konularında hukuki ve yönetimsel çalışmalarda bulundu. 2001 ekonomik krizi sonrası özellikle bankacılık sektörünün yeniden yapılanması amacıyla yapılan yasa çalışmalarında aktif kendisine meydan düzlük Pekşen, 2006 yılında Türkiye Kızılay Derneği Hususiyet Müşavirliği görevini üstlendi. Çokça sayıda sivil topluluk örgütünün müessis ve yöneticiliğini işleyen Pekşen, ancak içi ve sıkı dışı haddinden fazla sayıda şeriklik ve işletmede avukatlık, danışmanlık ve icra kurulu görevinde bulundu. Pekşen, Havacılık, Gümrük, Dış Tecim Yasası ilkin başlamak amacıyla haddinden fazla sayıda yasa, nizamname ve yönetmeliğin hazırlık çalışmalarında görev yaptı. Pekşen’in İpekyolu Projesi (Minval Türkiye), Eurocontrol Konvansiyonu Mevzuatı, Azade Bölgeler Mevzuatı, hususiyet, bankacılık ve finansman konuları özellikle girmek üzere dünyanın bir nice ülkesinde haddinden fazla sayıda musahabe ve makaleleri yayımlandı. Pekşen, evli ve 2 bala babasıydı.

Share: