Balıkçı Kenan Balcı: “Bu yıl fiyatlar düşecek vatandaşları dörtte aynı fiyatına balık araç”

Denizlerde av yasağının kalkmasına kısa benzeri müddet kala balıkçılar, kullanılmamış sezona hazırlanıyor. Beylikdüzü’nde bulunan Balıkçı Kenan Balcı, alelhusus hamsi, sivri ve ateş balığı’nın verimli eli nimetli çıkmasını beklediklerini anlatım ederek, “Fiyatlar düşecek ve halkımız inşallah Kars’tan Edirne’ye dörtte bire bir fiyatına balık eşya. İnşallah sata sata yorulacağız” dedi.

1 Eylül itibari ile denizlerde avlanma yasağının kalkmasına basit günler kala balıkçıklar bakir mevsim hazırlıklarını gece gündüz aynı şekilde sürdürüyor. Balıkçılar, bu zaman açılışında bol eli nimetli pelit, hamsi ve sardalya’nın çıkmasını bekliyor. Dört buçuk aylık aranın ardından Beylikdüzü’nde bulunan Balıkçı Kenan Balcı, eskimemiş sezona hazır olduklarını ve denizlerdeki araştırmalarına göre bu yıl palamut, sardalya ve hamsinin çıktı olacağına belirtti.

“Fiyatlar düşecek ve halkımız inşallah Kars’tan Edirne’ye dörtte ayrımsız fiyatına balık araç”

Vira Besmele demeye hazır olduklarını belirten Balıkçı Kenan Balcı, ” Türkiye’deki balıkçılarımız dört gözle 1 Ilkgüz tarihini bekliyor. Dört buçuk ay aradan sonra ‘Vira Besmele’ diyecekler ve balıkları avlamaya başlayacaklar. Sakat yüzyıllık tecrübelerime binaen bu yıl kar yağışı ve yağmurlar yolları kesti ve ovalardaki bütün kurtçukları yani yemleri denize sürükledi. Şita iyicene geçti bu yüzden haddinden fazla ümitliyiz. İlk başlarda sivri çokça çıkıyor. Marmara, Karadeniz, İğneada kabil yerlerde oltamızı saldığımızda pelit çıkıyor. O yüzden palamuttan çokça ümitliyiz. Fiyatlar düşecek ve halkımız inşallah Kars’tan Edirne’ye dörtte tıpkısı fiyatına balık kayıt” dedi.

“İnşallah bu sene sata sata yorulacağız”

Vatandaşların bir iki balık tükettiğini söyleyerek konuşmasını sürdüren Balcı, “Halkımız balığı bir iki yiyor. On Paralık yemeyenler de 200 gram balık yesinler. Balık ve deniz çok kebir. Halkımız dünyalık kazanmanın peşinde ama deniz ne kadar şerif tıpkı husus. Oltanı atıyorsun ve 5 kilo balık tutuyorsun 200 lira dünyalık kazanıyorsun. Marmara ve Karadeniz Türk halkına aynı armağandır. Hep balıklara doyacağız. Hamsi, istavrit kabilinden denizin seçkin tarafında ve kıyı şeritlerinde balıklar gözüküyor. İnşallah sata sata yorulacağız” dedi. – İSTANBULShare: