ŞENTOP: BATIDAKİ GİBİ GİYİNENLER KENDİLERİNİ ÇAĞCIL, ZEKİ VE KÜLTÜRLÜ ZANNEDİYOR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ” Türkiye’deki milletin esas değerlerine cebin olan, husumetlerini, düşmanlıklarını açıkça anlatım edemeyenler imam dil cambazı liselerine, imam hatip liselerinden mezun olan öğrencilere cebin bunu tabir ediyorlar. Batıdaki insanlar kabilinden giyinenler, yüzünü, gözünü, saçını, kaşını batılı insanlar kabilinden yapanlar kendilerini gündeş, anaç, anlaklı, münevver insanlar adına zannediyorlar. Ayrımsız kısım insanlar neyin ne olduğunu isteyerek ve isteyerek bunu yapıyorlar” dedi.

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi (SCÜ) 4 Eylül Hars Merkezi’nde düzenlenen ve Kongre Şiarı adına ‘Ahde Vefa’nın açıklandığı 19’uncu ALEMDAR İmam Hatipliler Kurultayı’na TBMM Başkanı Mustafa Şentop bile katıldı. Programa antrparantez Sivas Valisi Yılmayan Parıltı, AK Fırka Sivas Saylav İsmet Yılmayan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilim Adamı, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bilici Şans, ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan ve Türkiye genelindeki 600 civarında İmam Hatip Derneği’nin temsilcileri ve üyeleri katıldı.

Kurultayda Genel Istimara ve Geleceğe Bakışlar temalı konuşma eden Şentop, “İmam hatip okulları ve liseleri esasta yegâne ayrımsız okul olarak değil tıpkısı okullar zinciri, topluluğu olarak kurulmuştur. Nedeniyle aynı terbiye kurumuyla bu arada bu yetişek kurumunun kurucusundan, yöneticisinden, öğreticisine ve öğrencisine kadar nazik ayrımsız camiayı kuşatan ve havi ayrımsız gurur olarak yüzüncü yılını vergi edecek. Önemli ayrımsız yıl dönümü olduğunu Türkiye’de terennüm etmek, ifham etmek isterim. Dahi bu kuruluşun üzerinden çağ geçtiği halde milletimizin teveccühüne mazhar olmaya artarak beklemek bu kurumun önemini göstermesi açısından haddinden fazla ayrı özen çekicidir. İmam hatipler milletimizin ihtiyacından doğmuştur” dedi.

‘İMAM HATİP LİSELERİNİ KURAN MİLLETİMİZDİR’

İmam dil cambazı okulları sebebiyle ülkede yüzbinlerce kişinin eğitimlerini ayrımlı alanlarda bitmeme ettirerek ülkedeki toplumsal ve politik sisteme karışma olduklarını söyleyen Şentop, “Zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhur Reisi, Türkiye Nazik Ulus Meclisi Başkanı yerine bendeniz ve birçok mevkide mevcut arkadaşlarımız imam dil cambazı lisesi mezunlarımızdır. Milletimizin gayreti ve istikbaliyle yükselen bu okulların başarısını ortaya koymaktadır. Esasta bu muvaffakiyet milletimizin başarısıdır. Zira imam hatip liselerini kuran milletimizdir. Beş Altı önce ayrımsız ihtiyaçtan doğduğunu ifade etmiştim. Haddizatında mortocu dil cambazı liseleri elden milletimizin gâh dini pratiklerini karşılayacak onlara karşılık verecek kült adamları yetiştirilmesi meselesiyle ortaya çıkmamıştır. Harbiden bu akıl ve ifadeler milli eğitim asıl kanunlarına işlenmiştir. İmam dil cambazı okulları ve liseleri yemeden içmeden ayrımsız mesleğe müteveccih eğitim bilimi veren, mektepli yetiştiren kurumlar değildir. Kanunda diyor ki, ‘mesleğe ve erdemli öğrenime öğrenci yetiştiren kurumlardır’ diyor” diyerek konuştu.

‘TERÖRE KARŞI NE BÜYÜKLÜĞÜNDE ETKİLİ KURUMLAR OLDUĞU GÖRÜLECEKTİR’

İmam dil cambazı liselerinin ne kadar balaban kurumlar olduğunu bereketli görmek ve analiz etmek gerektiğini söyleyen Şentop, “Terör ve küreselleşmenin yaygınlaştırdığı ve Türkiye’nin birlikte güç bedeller ödemesine kez açan oylumlu bir sevgili. Bu okulların teröre alın ne büyüklüğünde etken kurumlar olduğu görülecektir. Takkadak Türkiye üzere söylemiyorum. Bu anlayışın etrafımızdaki ülkeler ve birçok kesim açısından mortocu hatiplilerin mandepsi etmiş olduğu anlayışın ve dinin asıl kaynaklarından öğrenilmesine raci yaklaşımın ne büyüklüğünde balaban olduğunu dünyadaki gelişmeler çerçevesinde infaz etmek gereklidir. Bittabi zaman zaman mortocu dil cambazı liselerinin siyasetin aynı malzemesi haline geldiğini de gördük. Hemen Türkiye Balaban Kavim Meclisi Başkanı namına değil, hususiyet aydın benzeri içtimai bilimci yerine, ayrımsız eğitimci kendisine, bu okullarda yetişek görmüş birisi namına şurası açıklıkla tefhim etmek isterim. İmam hatipliler siyasetin konusu, siyasetçilerin malzemesi, kimi vakit üstelik karın almaz söylemlerin, ifadelerin, yasakların, muhatabı olmayı kendileri tercih etmediler. Başkaca imam hatipliler ve çocuklarını bu okullara gönderen aileleri bu tartışmaların dışında çalışmamak için tamamıyla maksimum bir titizlik, dikkat ve hız göstermişlerdir. Fakat maalesef inancı ve akide hassasiyetini eğitimi konusu olamayacak büyüklüğünde değersiz gören bazıları sürekli insanca olan değerleri bulunmayan sayan bağnazlıkla önder hatiplileri politik tartışmaların konusu haline getirmişlerdir. İşte hepinizin hatırlayacağı aynı kat sayı mağduriyeti hakeza bir bağnazlığın ve uygulamanın sonucuydu. Şükür kim daha çok hakeza benzeri format ortadan kalkmış. Azamet zat kurumları hele bile yetişek kurumları beyninde hangi ayrımcılık yapmalıdır hangi bile onlardan tıpkısı kısmını ayrıcalıklı görmelidir. Kanaatim budur” dedi.

‘BATIDAKİ GİBİ GİYİNENLER KENDİLERİNİ MÜNEVVER İNSANLAR ZANNEDİYORLAR’

İmam dil cambazı okullarından erinçsiz olan çevrelerin olduğunu söyleyen Şentop, “Onların esas rahatsızlığı imam hatip liseliler değildir. İmam hatip liselerinin muhtevasıyla ilişkin tıpkısı tutku var. Dine alın, dindarlığa cebin, Türkiye’deki milletin temel değerlerine karşı olan, husumetlerini, düşmanlıklarını ayan ifade edemeyenler imam dil cambazı liselerine, imam hatip liselerinden mezun olan öğrencilere alın bunu ifade ediyorlar. Bittabi bunun tıpkısı kısmı bilinçlidir. Aynı kısım insanlar neyin ne olduğunu bile bile ve düşünülerek bunu yapıyorlar. Amma balaban tıpkısı kısmı üstelik bilisizlik sebebiyledir. Zira Türkiye’bile yüzünü batıya çeviren, batıdaki insanlar kadar giyinenler, yüzünü, gözünü, saçını, kaşını batılı insanlar kadar yapanlar kendilerini gündeş, bilgili, zeki, vazıh insanlar adına zannediyorlar. Bunlar kebir ölçüde yalnız özlük süresince tıpkısı araya geldiklerinde ve bilcümle birbirlerinin görüşlerini doğrulama fail konuşmalar yaptıkları için üstelik kendileri dışındaki dünyadan çokça nazik ölçüde habersizler. Neler olup bittiğini ayrımlı dünya görüşüne topluluk olanların yasayış tarzına sahip olanların neler bildiğini, bilgi, ekin ve zeka derecesini ölçmekten, anlamaktan, ölçüm etmekten acizler. Bunu şişman anlamda bilgisizlik kendisine tabir ediyorum” ifadelerini kullandı.Share: