Londra’da aynı milyon çocuğa bala felci aşısı

Londra’dahi Gücük Ay ayından bu yana kanalizasyon şebekesinden alınan örneklerde 116 kez yavru felci (polio) virüsü tespit edildikten sonraları başkentte 1-9 yaşları arasındaki tamlık çocuklara aşı yapılacağı açıklandı.

İnsanlarda felce kat açabilen virüsün yayılmasını engel olmak amacıyla az daha bire bir milyon çocuğa aşılama yapılacağı söylendi.

Bala felci virüsü örnekleri Londra’nın atılan sularında evvel haziran ayında tayin edilmişti.

Bunun ardından hükümetin ilkah ve bağışıklık uzmanları, hızlıca aynı aşılama kampanyası yapılmasını önerdi.

Bu kapsamda kampanyanın hedefi geçmiş etapta virüsün çocuklara geçmesini engel olmak, henüz bilahare de çocuklarda virüse cebin bağışıklığı perçinlemek.

Elan evvel telkih olan çocukların da baştan aşılama olması tavsiye mektubu ediliyor.

Virüs çoğunlukla beş yaşın altındaki çocukları etkiliyor.

2003 yılında bala felcinin Avrupa’dan ağız ağıza silindiği açıklanmıştı.

O dönemden beri virüs, İngiltere’de geçmiş zamanların ayrımsız hastalığı yerine anıldı.

İngiltere’de çocuk felci vakası en son 1984 yılında görüldü.

İngiltere’de belirleme edilen virüs örneklerinin başka ülkelerde geçer çocuk felci aşılarıyla angajmanlı olduğu düşünülüyor.

Dünyada elan hastalıkla savaş edilen ara sıra ülkelerde bala felci aşıları çocuklara ağızdan bibi hareketli ama zayıflatılmış virüs içeren damlalar şeklinde yapılıyor.

Bu zayıflatılmış virüs, eşsiz görülen gâh durumlarda değişinim geçirip salgına kez açabiliyor. Özellikle telkih oranı beş altı olan ülkelerde bu durumla karşılaşılabiliyor.

Birleşik Krallık Keyif Güvenliği Ajansı (UKHSA), akıbet haftalarda tespit edilen virüs örneklerinin balaban ayrımsız kısmının sakıncasız türden olduğunu fakat “beş altı tanesinin” değişinim geçirip dokuncalı hale geldiğini söyledi.

Çocuk felcinin semptomları nedir?

Enfeksiyonun bulaştığı insanların çoğunluğu herhangi bir gösterge göstermiyor ancak bazılarında şu şikayetler görülebiliyor:

Efdal ateş
Boğaz ağrısı
Baş ağrısı
Karın ağrısı
Eklem ve kas ağrısı
Mide bulantısı

Enfeksiyonun görüldüğü kişilerin yüzde biri ile binde biri ortada mütebeddil oranlarda, yavru felci virüsünün asap sistemine saldırması sonucunda bacaklara katre inmesi kadar kilolu rahatsızlıklar bahis konusu olabiliyor.

Bu tip felç genellikle geçici oluyor ve anbean debi etme yetisi dümbelek kazanılabiliyor.

Fakat bala felci virüsünün kan kabul etmek için makbul kasları etkilemesi yerinde dirimsel riziko taşıyan rahatsızlıklar bile görülebiliyor.

Pakistan’de çocuk felci vakaları 14’e yükseldi

 

ABD’de yıllar sonradan yavru felci vakası görüldü

 

Afrika’üstelik 23 milyon çocuğa yavru felci aşısı

 

Share: