Balıkesir’de 2 bin 500 almanak su şebekesi bulundu!

Firez ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Bandırma ve Manyas belediyeleri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Bandırma Çelebi Liman İşletmesi firmasının desteğiyle süren kazıda, 10 metre uzunluğunda 2 bin 500 yıllık su hattı bulundu.

Daskyleion’daki kazılar, 68. yılında bitmeme ediyor. İlk yerleşimlerin milattan önceki 3 binli yıllara uzandığı Hisartepe mevkiinde kazılara önce yerine Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal başkanlığında başlanmıştı.

Milattan geçmiş 4. asırdan kalma

Kazı heyeti başkanı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Kaan İren, çalışmalarının güç şekilde sürdüğünü belirtildi.

Daskyleion’un oylumlu tıpkısı İlk Asır kenti olduğunu söyleyen İren, “Kazıda bulduğumuz pişmiş topraktan işlenmiş, sıkıntı su borusu olan künkler, milattan geçmiş 4’üncü yüzyıla ait” diye konuştu. İren, o aktarılma Manyas Gölü tarafında henüz yeri saptanamayan tıpkı kaynaktan suyun şehre taşındığı bilgisine ulaştıklarını bildirdi.

Tıkanmalara cebin ilaç üstelik almışlar

Suyun banal bir havuzdan geçtikten bilahare şehre, güneye akla yatkın künkler tarafından aktarıldığını kaydeden İren, şunları söyledi:

Künklerde yer vadi arama noktaları saptadık. Bu taharri noktaları, künklerde suyun kirecinden muhit bir tıkanma olursa bu noktalar yardımıyla ayrımsız tel tarafından veya ayrımsız apayrı aletle bu künklerin tekrardan kullanıma açılması, suyun sükûnet akmasını sağlıyor. Bu bina kesinlikle tıpkı su enfrastrüktür sistemidir ve içme suyu sağlamaya yöneliktir. Bu dönemdeki künkler pişmiş topraktan imal ediliyordu ve kireçten harçlarla gelişigüzel birbirine tutturuluyordu. Bu malzemeler algın malzemelerdir, vadi düz kırılabiliyor. Bizim elimize geçen künkler, domuzuna mahfuz adına geçti. gelişigüzel arıza, yıpranma büyük ölçüde görmedik. Künklerin üzerinde kısmen korunmuş ayrımsız mefruşat gördük, o döşemeyi kaldırdıktan sonraları künklerin bu döşemenin altından geçtiğini gördük. Ayrıksı şehirlerde, apayrı forumlarda bu künklerin toprak üstünde birlikte kullanıldığını biliyoruz.

Prof. Dr. İren, künklerin kente gidiş yönü ile herhangi bir pınar binasıyla buluşup buluşmayacağına ilgili araştırmalarının devam ettiğini belirtti.

100 almanak ahşap akarsu boru yolu bulundu

İngiltere’da 183 milyon almanak balık fosili bulundu!

Adana’da kâin 3 bin 800 yıllık nitelik!

Share: