‘Bodrum’de antika tiyatroda coşku rezaleti

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 2500 almanak Antika Piyes’nun konser alanına çevrilmesine cümbüş sektörü temsilcisi Atilla Serttaş ve dolaşma rehberleri tepki gösterdi. Serttaş “Binlerce almanak kültürümüzü namevcut ettiğimiz kadar akustik seslerle tarihi mekana zarar veriyoruz. Antika mekana gelen turistler ise üç ay boyunca mekanı gezemiyor. Antik Piyes’yu antik gazinoya çevirdiler” dedi.

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki 2500 almanak Antika Temaşa’da yaz aylarında bir anda rastgele devir tıpkısı konser düzenlenmesi ve konserler zımnında tarihi mekanın içerisinde düz düzlük tayf, gezgin abdesthane, büfe, orkestra malzemeleri, seyyar kulis odaları nedeniyle domestik ve ecnebi turistlerin ziyaretine kapatılıyor.

Antik tiyatroda yaşananları nâkil canlılık sektörü temsilcileri ve devir rehberleri duruma aksülamel gösterdi.

ALMAN VE ABD’Lİ TARİHÇİLER ŞAŞIRDI

“Bodrum’a getirdiğimiz turistlere ne yazık kim 2500 almanak antik tiyatroda bu manzarayı gösterirken utanıyoruz, bu durumu anlatırken nazik külfet çekiyoruz” diyen istekli devir rehberi Ayşen Bıçak şunları kaydetti:

“ Herhangi Bir akşam ezanı planlı konserlerden bilahare burası gübürlük haline geliyor. Geçtiğimiz hafta ziyarete getirdiğim tıpkı ABD’li ve Alman tarihçi grubu bu manzarayı görünce yepyeni oldu.

Eli Nimetli verimli ışık çekerek bu tarihi mekandaki ayıbı abece halinde yayınlayacaklarını söylediler. Buyurun reklamın iyisi kötüsü olmaz ama birileri milyonlarca lira mülk kazanacak diyerek buna müsaade etmemeliyiz.”

ANTİK TİYATROYU GAZİNOYA ÇEVİRDİLER

Bodrum Tecim Odası Yeme İçme ve Eğlence Sektörü Temsilcisi ve Bodrum Belediye Meclisi Üyesi Atilla Serttaş Antik Seyir’nun önünün onlarca sanatkâr posteri asılarak antik değil eğlence mekanı havası yaratıldığını belirterek şunları söyledi:

“30 yıllık turizmciyim, kendi kültürüne ve tarihine yapılan hakeza hürmetsizlik görmedim. Tepkimiz banko antik tiyatroda hars ve nutuk etkinliği düzenlenmesine değil. Hemen bilgelik insanlarının görüşleri alınarak zaruri denetimler ışığında antika mekana kötülük vermeden, çöplüğe çevirmeden yapılacak manidar laf ve firez etkinlikleri.

Burada faziletli sesle çalınan müziğin ve seçkin akşam ezanı 3 saatliğine doldurulan 3-4 bin kişinin tarihi mekana beis vermemesi düşünülemez. Bodrum’daki eğlence mekanlarını bildirme beş altı 10 çekicilik didik didik yazar inceliyor.

Burada ayrıca düzentileme hırsızlığı da yaşanıyor. Domestik ve ecnebi turistler gezemiyor. Sıra ve kültürümüzü böylemi tanıtacağız.

Burada temas dönem belalar oluyor. Bodrum için bu kadar yetişkin aynı arkeolojik tarihi değere erbap mekanın gazinoya çevrilmesi, yani antik tiyatronun gazinoya çevrilmesi doğru değil, umarım vekillik bu kararından sunma gelişmemiş zamanda vazgeçer” dedi.

Bodrum’bile 400 liraya hamburger

 

Dünyanın yeryüzü şişman yatı Bodrum’da

 

Bodrum’üstelik orman yangını!

 

Bodrum’bile cali tapu operasyonu

 

Share: