Kurakçıl peyzaj düzenlemesiyle yıllık 25 bin titrem akarsu tasarrufu sağlanıyor

Burdur’un Yer Belediyesince dudak ve refüjlerde meri “kurakçıl peyzaj” düzenlemesiyle yıllık sayı farkı 25 bin titrem su tasarrufu sağlanıyor.

İlçedeki balaban caddelerin munsap ve refüjlerini kapsayan 10 dekarın üzerinde yeşil düz, 3 yıldır başlatılan projeyle kurakçıl peyzaja dönüştürüldü.

Kurakçıl peyzajla sudan, sulama amacıyla harcama edilen cümbüş enerjisinden ve bakım tamir, işçilik masraflarından tasarruf edilirken antrparantez munsap ve refüjlerde geçer not dikme kabuğu, mülevven taşlar, natürel tel ve halı süslemeleriyle görsel bedii oluşturuluyor.

Az akarsu tüketen yahut susuz yetişen 13 bin civarında bitkinin kullanıldığı ilçedeki kurakçıl peyzaj uygulamasında, 96 ton taş, 66 metreküp mülevven dikme kabuğu, 6 bin metrekare ayak tabanı örtüsü lif kullanıldı.

“Amacımız su ve erke sarfiyatını kesmek”

Yer Belediye Reisi Emrullah Ünal, AA muhabirine, akıbet yıllarda iklim değişikliği ve global istinas zımnında yağmur rejiminde, ısı ve nem derecelerinde acun genelinde artma gözlemlendiğini söyledi.

Sera gazını zait aceleci şehirleşme ve sanayileşmeyle dünyanın dengesinin bozulduğuna değinen Ünal, çılgın dominant baskınları, kuraklığa sadık büyük orman yangınları, mevsimli mevsimsiz ve ağır aksak yağışların daha çok umum dünyada çevre sorunlarına önlemlerin alınmasını gösterdiğinin aktardı.

Ünal, domestik yönetimlerin birlikte bu kapsamda üzerlerine düşen görevler olduğunu belirterek, kaza genelinde suyu minimal düzeyde kullanacak alanlar düzenlediklerini anlattı.

Su ihtiyacı çok olan ağız, refüj ve yeşil alanlardaki su tüketimini kesmek, toprağın nem oranını kaybetmemek üzere kimi örgensel ve anorganik maddelerle bu alanlardaki toprağın üzerini kapattıklarını dile getiren Ünal, şöyle konuştu:

“Buharlaşmayı bildirme ast seviyeye uğratmak amacıyla çabalıyoruz. Amacımız su ve enerji sarfiyatını azaltmak. Bunda dahi siktirici kalburüstü olduk. Kullandığımız akarsu miktarını yüzde 50, enerjiyi yüzde 30 oranında azalttık. Yaptığımız çalışma ‘Kurakçıl Peyzaj’ çalışması, ‘Malçlama’ dediğimiz formül.”

“Halkımız marifetiyle birlikte sevildi”

Ünal, ilçedeki Adnan Menderes, Süleyman Demirel bulvarlarını, refüjleri, kavşakları, havuzların etrafındaki yeşil alanları bu şekilde tasarım ettiklerini vurgulayarak, “Çim alanlarını kaldırdık, çünkü çim haddinden fazla su istiyor. Kuraklığa dayanabilen henüz birkaç akarsu isteyen bitkilerle kurakçıl peyzaj çalışmamızı ilçemizde yaygınlaştırıyoruz. Görüntüyü bile değiştirdiğinden halkımız yoluyla bile sevildi, övgüyle bahsediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Şehremaneti Park Bahçeler Müdürü Ilham Dinler Ayrıntılı birlikte ilçede bir nice alanda sulama sıkıntısı çektiklerinin dile getirerek, “Bunu elbette çözebiliriz diye niteleyerek düşündük. Dedik ki sunu azından kuru peyzaj malzemeleriyle diken bitkilerini gelişigüzel kullanırsak hem görsel açıdan görk katmış oluruz hem birlikte suyu kusurlu kullanmış oluruz.” diyerek konuştu.

Ali Öztürk birlikte yağışsız aynı dönemden geçtikleri üzere belediyenin “kurakçıl peyzaj” uygulamasını beğendiğini, görselinin üstelik güzelce olduğundan sokak ve caddelere ayrı tıpkısı nitelik kattığını kaydetti.

Share: