Kılıçdaroğlu: Düzem Korumalı Mevduat, bomba değil, atom bombası

Meclis’mağara tatile girmesinin peşi sıra temas salı günü bire bir ilde kol toplantısı yapmayı kararlaştıran CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu bu hafta Edirne’bile konuştu.

KKM (Düzey Korumalı Mevduat Hesabı) sistemini ‘ekonominin kalbine yerleştirilmiş bomba’ namına nitelendiren Kılıçdaroğlu bu hesaplarıyla dirimlik elde edenlere seslendi.

Uzmanların ‘Düzem korumalı tevdiat ekonominin kalbine yerleştirilmiş bombadır’ sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bomba değil atom bombası… Düzey korumalı yatırım sahiplerine, yani bir apaz kişiye sesleniyorum” dedi ve şunları söyledi:

“Bizim iktidarımızda sadece ve yemeden içmeden faizi alacaklar. Anca döviz garantisi filan bulunmayan. Türkiye koloni benzeri devlet değil, birilerinin sömürge alanı üstelik değil”

Kılıçdaroğlu antrparantez konuşmasında şu ifadelere vadi verdi:

“Allah baht ayar, nüfuz olursak, Ulus İttifakı adına alarga mal kazandım, masaya oturayım, elimde viski, kadehi, parayı yatırayım, bankaya, dünyanın faizini elde edeyim, dolar garantisi bırakılmış, ürem garantisi bırakılmış, kar garantisi bırakılmış. Tıpkı da sıfır vergisiz. E ego bunlara müsaade vermem. Kimse kusura bakmasın.

Karşı teri mi döktün kardeşim? Namevcut. Otur oraya, keyfine bak. Paranı yatır.. Oradan repo geliri elde deri. Birlikte dolar garantisi olsun. Üstelik elde ettiğim faizden ayrıca alacak ifa. E peki çiftçinin günahı ne? Esnafın günahı hangi? Sanayicinin günahı ne? Bunlar çalışıyorlar.. Riski üstleniyorlar. Vesair adamın hiçbir riski yok. Hiç amma. Dünyanın parasını kazanıyor. O paraların tamamını alacağım, bu millete vereceğim. Hiç endişeniz olmasın.”

NE OLMUŞTU?

Meyan ayında yaşanan seviye krizinin arkası sıra hükümet kur korumalı mevduatı devreye alarak mudilerin yatırımlarını TL aracılığı ile bankada değerlendirmesine ve belkili kırat zararının Hazne aracılığı ile karşılanmasına ait düzenleme getirmişti.

Kırat korumalı mevduatta hesaplar 3, 6 ve 12 maaş vadelerle açılabiliyor.

Hazne ve Maliye Bakanlığı’nın haziran kocaoğlan bütçe verilerini açıklamasıyla Seviye Korumalı Yatırım’ın (KKM) da bütçeye maliyetinin toplamda 37,2 bilyon TL olduğu ortaya çıkmıştı.

Merkezi bütçeden KKM sahiplerine ödenen miktar haziranda 16,1 bilyon TL olurken mayısta bu rakam 4 bilyon TL namına gerçekleşmişti. Dört ayda bütçeden KKM sahiplerine ödenen tutar ise 37,2 milyar TL oldu.

KKM ve iltihak hesaplarında biriken cirim arttı

 

Şirketlerin KKM hesaplarında et kafalı ahit zamanı: 87 milyarlık ifa

 

Kılıçdaroğlu: “Gündöndü fiyatı genişlik az 16 TL olmalı”

 

Kılıçdaroğlu: EYT’yi ısrar ettiğimiz amacıyla gündeme aldılar

 

bununla birlikte Bankacılık Düzenleme ve Fal Kurumu’nun haftalık bülteninde düz kayran bilgilere göre düzem korumalı TL tevdiat ve iltihak hesaplarının eski hafta 1 trilyon 101,3 milyar TL’den 1 trilyon 133,8 bilyon TL’ye çıktığı belirtildi.

Share: