BM: Myanmar’da eş ve çocuklara cebin adamlık suçları arttı

Mürekkep Millerler (BM) raporunda “Myanmar’da âdemiyet suçlarının dizgesel ayrımsız şekilde sürdüğü” vurgusu yapılırken, bu suçlardan avrat ve çocukların dokunaklı tıpkısı şekilde etkilendiği tabir edildi.

Raporda ifadelerine saha sunulan Anket Mekanizması Başkanı Nicholas Koumjian, “Avrat ve çocuklara yönelik suçlar, yeryüzü kilolu uluslararası suçlar beyninde olmakla gelişigüzel geçmişten bu yana yeterince anahtar altına alınıp araştırılmamıştır” dedi.

Kanıt toplanıyor

İnsanlık suçu işleyenlerin hesap verebilmesi üzere Anket Mekanizmasına kapalı ekiplerin mağdurlarla görüşerek beyyine topladığını söyleyen Koumjian, “Bahis Konusu suçların failleri, dokunulmaz kalmayacaklarını bilmelidir” diye soylu erki.

200’ün üzerinde kaynaktan 3 milyona mail bilgi

Raporda 200’ün üstünde kaynaktan 3 milyona yakın verinin toplandığını kaydeden Koumjian, “Şubat 2021 darbesinden bu yana sivillere yönelik dizgesel saldırıların arttığına dair oldukça çok belirti mevcut” ifadelerini kullandı.

Koumjian, kadınlara müteveccih hücum ve seksüel saldırının birlikte çocuklara müteveccih işlenen suçların genellikle Myanmar asayiş güçlerince işlendiğini söylefi.

Budunsal iyice saldırılar yüzünden Arakanlı Müslümanlar göç ediyor

Myanmar ordusunun etnik büsbütün saldırıları zımnında 2017’den bu yana ülkelerini ayrılma eden Arakanlı Müslümanların durumunun vahametini koruduğunu dile getiren Koumjian, Arakanlıların ülkelerine emniyetli bir şekilde vurdumduymaz dönüşünün, “kendilerine merhametsizlik yapanlar adisyon vermedikçe haddinden fazla edisyon olduğunu” belirtti.

Koumjian, “Arakanlı Müslümanların süregelen dramı ve Myanmar’da bitmeme eden hız ortamı, Sormaca Mekanizmasının adaleti terazi ve elan fazla zorbalığı önlemedeki rolünün önemini yansıtmaktadır” dedi.

Myanmar’da hile haberle suçlanan Japon muhabire teftiş

 

DENIZ Myanmar’daki idamları kınadı

 

BM Umumi Sekreteri, Myanmar’daki siyasi infazları kınadı

 

BM: Myanmar ordusu çocukları kaçırıyor

 

Myanmar’ın devrik lideri eş hapsinden cezaevine nakledildi

 

Myanmar’daki idam cezaları insanlığa karşı suç oluşturabilir

 

Share: