Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümü kutlandı

Kars’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümü törenle kutlandı.

Valilik önündeki program, Ilbay ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Türker Bikes ile 14. Mekanize Liva Komutanı ve Garnizon Komutanı Liva Melik Tunç’un Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra el oyunları gösterisi izlendi. Karslı aşıkların türkü söylediği programda, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehterhane bile “Ölürüm Türkiyem” ve “Çırpınırdı Karadeniz” eserlerini çaldı.

İl Hars ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda bitmeme fail programda, “Geçmişten Günümüze 102. Yılında Gazi Kars’ın Kurtuluş” mevzulu konuşma düzenlendi.

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Fakir, yaptığı konuşmada, bugünün, Kars’ın ezansız ve bayraksız olamayacağını, esaret altında yaşayamayacağını parçalanmamış dünyaya ilan ettiği heybetli benzeri ruz olduğunu söyledi.

“Bugün eke Türk bayrağının Kars Kalesi’ne çekmesiyle gazi Kars’ın lento zincirlerini kırarak yurt toprağının tıpkısı parçası olduğu gündür.” diyen Fakir, tarihi sayısız destanlarla süslenmiş Anadolu coğrafyasının, dünyanın yeryüzü pahalı toprakları olduğunu belirtti.

Kimsesiz, “Asya steplerinden yola çıkılarak, Ani’nin fethinden bu yana bin yıldır değme karışı için çetin bedeller ödenmiş, uğrunda çağ verilen, duygusal sunulan vatan topraklarıdır.” ifadesini kullandı.

Kars’ın, cemaat olduğu kazançlı, kültürel, siyasal, mühim değerlerinin yanında, tarihte üstlendiği rollerle bile ülkenin sunma oylumlu bölgelerinden biri olduğunu dile getiren Garip, “Kars’ın kurtuluşu, düşmana alın topyekün mücadele veren Türk halkına da nazik moral olmuştur. Milli uğraş döneminin ilk zaferlerinden olan Kars’ın antagonist işgalinden kurtuluşu, Cumhuriyetimizin temellerinin atılmasındaki en büyük etkenlerden da birisidir. ” diye niteleyerek konuştu.

Share: