Kars haberi… Kars’ta kazlar besiye alındı

Kars’ta kazlar besiye alındı

KARS – Kars’ta kış sofralarının vazgeçilmesi, lezzetiyle dünyaca adlı kazları, konvansiyon dönemi öncesinde besiye makbuz.

Kars mutfağının vazgeçilmezlerinden olan ve yıl boyunca bin ayrımsız eziyetle yetiştirilen kazlar, çayırlarda besleniyor. Çayırlarda beslenen kazlar, Susuz Çayı’nda yıkanıyor, antant öncesi besileri yapılıyor.

Kars’ın Susuz ilçesinde tabii ortamda büyüyen kazlar, sahipleri vasıtasıyla besiye alındı.

“Kazlar kış öncesi besiye alındı”

Susuz ilçesinde Alibaba’nın Çiftliği’nde yetişen Kars kazlarına bakıcıları gözleri kadar bakıyor, rutin yerine bakımları yapılan kazlar kış öncesi besi alıyor.

Kazların besiye alındığını rapor fail Ermiş Karipoğlu, “Kesimlerine 2 ay kaldı. Şuan beside, arpayla besliyoruz. Kar yağmasını bekliyoruz. Kar yiyici kazın eti elan içimli oluyor. Henüz sunturlu oluyor. Şuan sabah, meridyen düzlemi ve akşam ezanı daim beside, yemlerini hiç kem etmiyoruz” dedi.

“Sofralara fiyatlı ati”

Geçen yıllarda 250 liradan satılan kazların bu yıl 400 liradan satılacağını rapor fail Karipoğlu, “Günlük temizliği yapılıyor, hastalıklara cebin, kişi arazimizde otlatıyoruz. Yemle alay malay daha dolgunca oluyor. Fiyatları 300 ile 400 liradan harcama. Maliyetimiz arttı, giderlerimiz çok, giderlere bakarak bizde biraz üstünde yutmak zorundayız” diye konuştu.

Öte yandan kazlar Teşrinisani ayında kar yere düştükten, alık soğuğu gördükten ve kar yedikten sonraları kesilecek, kesilen kazlar kurutulduktan sonradan sofralarda yerini alacak.

Kars’ta kış sofralarının olmazsa olmazı olan kazların bakımı az çok el, bala kadar bakılan kazlar sabık yıl 250 liradan satılıyordu, bu sene ise küsurat maliyetlerden ortalık 400 ile 500 liradan satışa sunulacak.

İlkbaharda başlayan ve sonbahara kadar beslenen kazlar, kar yağdıktan sonra kesiliyor. Kazların kar yedikten sonra daha içimli olduğuna inanılıyor.

Kars ve ilçelerinde geniş namına sönümsüz kazlar, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa kadar iri illere gönderiliyor.

Kesilerek kurutulan kazların bire bir kısmı kentte mevcut lokantalara, ayrımsız kısmı de Kars dışına satılıyor.

Share: