Ukrayna ilerleyişi sonrası Rusya düğmeye bastı! Putin, halk oylaması yaptığı dört bölgede “sıkıyönetim” ilan etti

Ukrayna- Rusya Savaşı sürerken Putin ,Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporojye bölgelerini yasa dışı namına putrel etmişti.Bu kararın ardından uğraş şiddetlenmişti. Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin, Kiev rejiminin müzakereleri reddettiğini ve Rusya topraklarına karışma edilen yıpranmamış bölgeleri yıldırı metotları kullanarak vurduğunu tabir etti. Bu gelişmelerin peşi sıra Kremlin bakir ayrımsız karara imza attı.

SIKIYÖNETİM İLAN EDİLDİ

Rusya Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Putin, Kiev rejiminin eylemleri zımnında Donetsk ve Lugansk Ahali Cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerinde örfi idare ilan edildiğini duyurdu. Putin, ” Donetsk ve Lugansk Ahali Cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerinde Rusya’nın bünyesine dahil edilmeden evvel sıkıyönetim uygulandığını hatırlatırım. Şu anda de, Rusya mevzuatı kapsamında sıkıyönetim uygulamasını başlatmamız gerekiyor. Bundan dolayı, Rusya Federasyonu’nun bu dört bölgesinde örfi idare uygulanmasına ilişik kararnameyi imzaladım. Vesika, hemen Federasyon Konseyi’nin onayına sunulacak” dedi.

”UKRAYNA TERÖR METOTLARI UYGULUYOR”

Ukrayna’nın referandum sonucu Zalim topraklarına katılan bölgelere müteveccih tutumunu eleştiren Rusya lideri, “Dört kullanılmamış bölgenin Rusya’ya bağlanmasına ilgili anayasal kanunlar yürürlüğe girdi. Kiev rejimi, bildiğiniz kabil, halkın iradesini ve seçimini tanımayı reddetti, müşavere önerilerini dümbelek çeviriyor. Bilakis bombardımanlara bitmeme ediyor. Siviller ölüyor. Neo-Naziler aleni benzeri şekilde yıldırı metotları kullanıyor, yaşam destek tesislerinde sabotajlar düzenliyor ve evcil yetkililerin temsilcilerine suikast düzenliyor” diye konuştu.

YENİ UYGULAMALAR GELEBİLİR

Putin, imzaladığı kararnameyle hükümete, ilgili kurumlardan alınacak önerilere makul kendisine, sıkıyönetim car edilen bölgelerde uygulamaya koyulacak önlemlere ilişkin öneriler yer talimatı verdi. Böylelikle bu bölgelerde yıpranmamış uygulamalara gidilebilecek.

UKRAYNA İLERLİYOR

Öte yandan Ukrayna’bile özellikle özellikle Herson tutmak için cephede vahim ilerlemeler kaydediyor. Putin’in bu kararın peşi sıra Rusya’nın bu bölgelerde elan sert uygulamalara her an yasa dışı rabıt ettiği yerleri elinde ağrımak istediği yorumlarını yanında getirdi.

Share: