Kars marifet | Kars’ta kazlar besiye alındı

Kars’ta kış sofralarının vazgeçilmezi, lezzetiyle dünyaca ünlü kazlar, anlaşma dönemi öncesinde besiye alındı.

Kars’ın Susuz ilçesinde tabii ortamda büyüyen kazlar, sahipleri marifetiyle besiye alındı. Kars mutfağının vazgeçilmezlerinden olan ve sene süresince bin bir emekle yetiştirilen kazlar, çayırlarda besleniyor. Çayırlarda beslenen kazlar, Susuz Çayı’nda yıkanıyor, kavil öncesi besileri yapılıyor.

“Kazlar kış öncesi besiye makbuz”

Susuz’daki Alibaba’nın Çiftliği’nde yetişen Kars kazlarına bakıcıları gözleri kabil bakıyor. Rutin kendisine bakımları yapılan kazlar, şita öncesi besi alıyor.

Kazların besiye alındığını anlatım fail Eren Karipoğlu, “Kesimlerine 2 ay kaldı. Şu dakika beside, arpayla besliyoruz. Kar yağmasını bekliyoruz. Kar yiyen kazın hitit henüz içimli oluyor. Henüz güzelce oluyor. Şu dakika sabahleyin, nısfınnehar ve akşam ezanı sürekli beside, yemlerini hiç natamam etmiyoruz” dedi.

“Sofralara fiyatlı gelecek”

Geçen yıllarda 250 liradan satılan kazların bu yıl 400 liradan satılacağını anlatım fail Karipoğlu, “Günce temizliği yapılıyor, hastalıklara cebin özlük arazimizde otlatıyoruz. Yemle birlikte elan ongun oluyor. Fiyatları 300 ile 400 liradan harcama. Maliyetimiz arttı, giderlerimiz haddinden fazla, giderlere göre tığ dahi az buçuk üzerinde iletilmek zorundayız” diye konuştu.

Öte yandan kazlar, son teşrin ayında kar yere düştükten, bön soğuğu gördükten ve kar yedikten sonra kesilecek; kesilen kazlar kurutulduktan sonradan sofralarda yerini alacak.

400 ile 500 liradan satışa sunulacak

Kars’ta kış sofralarının olmazsa olmazı olan kazların bakımı oldukça pres, yavru kadar bakılan kazlar, güzeşte yıl 250 liradan satılıyordu. Bu yıl ise kalan maliyetlerden yağlık 400 ile 500 liradan satışa sunulacak.

İlkbaharda başlayan ve sonbahara büyüklüğünde beslenen kazlar, kar yağdıktan bilahare kesiliyor. Kazların kar yedikten bilahare elan lezzetli olduğuna inanılıyor. Kars ve ilçelerinde rahat yerine beslenen kazlar, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa kadar büyük illere gönderiliyor. Kesilerek kurutulan kazların ayrımsız kısmı kentte bulunan lokantalara, bire bir kısmı birlikte Kars dışına satılıyor. – KARS

Share: