Hollanda’da kalımlı koronavirüs yasası tartışılıyor

Amme veri ajansı NOS’ta sâdır haberde, Belediyeler Birliği, Uray Başkanları Birliği ve Hollanda Düzenlilik Konseyi’nin Kovid-19 üzere hükümete sunulan yetkilerin Kamu Sağlığı Yasas’ına eklenerek “sürekli” arkaç gelmesine karşı çıktığı belirtildi.

Haberde, hükümete Amme Sağlığı Yasasında yapılacak değişikliklerin “belgisiz”, “elinin körü” ve “mantıksız” olduğu eleştirileri geldiği bilgisi paylaşıldı.

Yasa belirsiz

Kovid-19 salgınında getirilen tedbirlerin çabuk olduğu ve üzerinde yeterince tartışılmadan hayata teslim etmek zorunda kaldığına değinilen haberde, “Belediyelerin, uray başkanlarının ve güvenlik bölgelerinin fariza ve yetkileri kemiksiz değil.” ifadesi kullanıldı.

Haberde, Hollanda Belediye Başkanları Birliği Başkanı Liesbeth Spies’in, “Müstevli yerinde kimin ne sorumluluğu adına getireceği belirsiz.” değerlendirmesine yer verildi.

“Dağ benzeri kanun olarak düşünülmemeli”

Uzmanların, Kovid-19 pandemisinde meri ve ülkede düzenlilik bölgeleri oluşturulmasına imkan veren bazen yasaların ağız ağıza değişmesi tavsiyesinde bulunduğu hatırlatılan haberde, Hollanda Sağlık Bakanı Ernst Kuipers’in sözcüsünün, “Bakanlığın Kovid-19 düzenlemelerinin acul matrut seçim olduğu fakat bunun üzücü bir kanun namına düşünülmemesi gerektiği” görüşü dahi paylaşıldı.

Hükümet, Kovid-19 ve tıpkısı müstevli durumlarında lazım kısıtlamaları hayata buyurmak, ülkede güvenlik bölgeleri haykırmak ve bunlara başkan kaldırmak kadar yetkiler veren Kamu Sağlığı Yasası’ndaki değişiklikleri yaz böylece Meclise beyan etmek istiyor.

Hollanda’da faturalarda şişman artım bekleniyor

 

Hollanda’da akarsu kıtlığı planı devrede

 

Çin’in evvel antiviral KOVID-19 hapı üretime geçti

 

Share: