Kremlin’den açıklama: Putin-Zelenskiy zirvesi olacak mı?

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, şu anda Rusya ve Ukrayna ortada heybet başkanları düzeyinde bire bir görüşmenin muhtemel olmadığı söyledi.

Peskov, Türkiye’nin barış görüşmelerine arabuluculuk etme önerileriyle ilgilendiren benzeri soruya yanıt adına, Putin ve Zelenskiy’nin ancak herhangi bir iki taraftan müzakerecilerin “ödevlerini yaptıktan bilahare” tıpkı araya gelebileceğini söyledi.

Öte yandan, Moskova ile Kiev arasındaki danışmalar ertelendi. Değme iki canip birlikte olgunluk eksikliği için birbirini suçluyor.

“AHBAPLIK ETMEK İSTEDİĞİM TEK ACIMASIZ YETKİLİ PUTİN”

Diğer taraftan, Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenskiy, elan ilk Rusya Oran Başkanı Vladimir Putin’in savaşın elbette sona erdirileceğini görüşmek üzere görüşmek istediği biricik Acimasiz yetkili olduğunu söyledi.

Zelenskiy, Rusya’nın obstrüksiyon altındaki Ukrayna’daki sivillere cebin çarpışma suçu eylemlerinin kanıtları ışığında Rusya ile herhangi bir musahabe düzenlemenin daha zor ağıl geldiğini söyledi.

Rusya, Ukrayna’nın askeri yeteneklerini budamak üzere “özel ayrımsız ameliyat” namına adlandırdığı eylemde sivilleri erek aldığını defaatle reddetti.

MÜZAKERELERDEN ŞİMDİYE KADAR SON ÇIKMADI

Değişik taraftan Rus ve Ukraynalı müzakereciler, Moskof kuvvetlerinin 24 Gücük Ay’ta Ukrayna’ya girmesinden bu yana yana ara sıra görüşmeler yapıyorlar, ancak seçme iki canip üstelik müzakerelerin ilerlemediğini açıkladı.

Zelenski, geçen hafta Ukrayna televizyonuna benzeri cins diplomatlık olmadan savaşı durdurmanın imkansız olduğunu söyledi. Savaşın Ukraynalılar üzere haddinden fazla büyük bire bir insani bedeli olduğunu vurgulayan Zelenski, ülkenin güçlerinin Kharkiv şehri selim kazanımlar elde ettiğini açıkladı. Ancak, “En kanlı ebat, çokça aşkın insanı kaybettiğimiz Donbas’ta bitmeme ediyor” dedi.

2014 yılında Rusya yoluyla ele geçirilen ve ilhak edilen Katliam yarımadasının cebren kafasız alınması fikrinin beniz binlerce birey kaybına kez açacağını bile sözlerine ekledi.

Bankaların Rusya zararı 7 milyar euro

 

Rusya: Ukrayna’dahi 45 titrem mühimmat ile cephaneyi imha ettik

 

Ukrayna’dan hububat haiz gemi Kocaeli’de

 

 

Share: