Erzurum’da konuk edilen depremzedeler havuzda yüzerek stres attı

Erzurum’de misafir edilen depremzedeler, olimpik yüzme havuzunda yüzerek depremin oluşturduğu ruhsal gerilim, çekinmek ve üzüntülerini üzerlerinden atmaya çalıştı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen ve kentte konuk edilen depremzedelerin stresten uzaklaşmaları üzere türlü etkinlikler düzenleniyor.

Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü yoluyla düzenlenen etkinlikte, ayrımlı yaşlardaki depremzedeler, Palandöken Olimpik Yüzme Havuzu’na getirildi.

Aralarında yüzme bilmeyen ve on paralık havuza girmeyenlerin olduğu depremzedeler, antrenörler marifetiyle havuzda hem yüzme öğrendi hem da ruhsal gerilim attı.

Yüzme antrenörü Mehmet Karyağdı, AA muhabirine, Erzurum’a mevrut depremzedeler amacıyla kamu ve özel kuruluşların müzaheret konusunda üzerine düşeni yaptığını anlatarak “Tığ da üzerimize düşeni yapalım dedik ve mevrut ayrıntılar hem sarsıntı korkusunu yensin hem üstelik bu stresi atsın diye niteleyerek spor tesisimizde çocuklarımıza yönelik faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. İki haftadır devam ediyor. Çocuklar eğlensin ve akarsu görsün istedik. Aralarında havuz görmeyen kollar var. Şu an ayrıntılar yüzdüklerinde gözlerinde hiçbiri yer sarsıntısı bölgesinden mevrut, coşkunluk yaşamış kabil benzeri anlatım göremiyorsun. Bu birlikte bizi bahtiyar ediyor.” ifadelerini kullandı.

Malatya’dan mevrut Oğuzhan Başaran, benzeri haftadır Erzurum’da olduklarını belirtti.

Toyluk ve Spor İl Müdürlüğünün duyurusu üzerine havuza geldiklerini nâkil Başaran, “Ruhsal Gerilim atmak ve gözetmek üzere kardeşlerimle alay malay havuza geldik ve eğleniyoruz. Hareket sürecinde atlattığımız o keskin anıları bire bir nebze unutmaya çalışıyoruz, böyle aktivitelerle biraz daha rahatlıyoruz.” dedi.

Elazığ’dan mevrut Gösterişli Taşkaya da kendileri amacıyla planlı aktivitelere katıldıklarını anlattı.

Güzel eyyam geçirdiklerine değinen Taşkaya, “Yüzmeyi bilmiyordum. Buraya yüzmeyi hıfzetmek ve depremden çevre biraz daha psikolojimizi iptal etmek amacıyla geldik. Çünkü zelzele psikolojisi çok ateş. Kayağa gidiyoruz eğleniyoruz, burada eğleniyoruz, ata binmeye gideceğiz. O çığlık psikolojiyi atmamız geçişsiz.” diyerek konuştu.

Adıyaman’dan gelen Recep Tayip Kayaç de sarsıntı zımnında nazik ruhsal gerilim yaşadıklarını söyledi.

Depremden sonradan 3 dönem kemirmek yiyemediğini bildiren Kayaç, şunları kaydetti:

“Hem amcamın hem de yengem ve çocuğunun son etmesinden âlem az buçuk psikolojimiz kötü, duygusal anlar yaşıyoruz. Bize burada çokça yardımda bulunuyorlar, toplumsal etkinlikler düzenleniyor. Buraya depremin etkisinden boşanmak ve bire bir zaman için birlikte olsa hibe etmek için hevesle geldik. Unutmuş kabil de olduk, mutlu olduk. Kardeşlerimin ve başka illerden gelenlerin bahtiyar olduğunu görüyorum ve ego da mutlu oluyorum.”

Share: