Türkiye’nin lokal peynirleri Kars’taki festivalde tanıtıldı

Kars’ta, Il, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kars Ticaret ve Uran Odası hareket birliğinde planlı “Peynir Festivali”nde yöresel peynirler tanıtıldı.

Yurdun muhtelif iklim ve yörelerinde üretilen peynirler, site merkezindeki Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde kurulan stantlarda vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivalde, yerel peynirler tıpkısı araya getirilerek peynirlerin bilinirlik düzeyinin artırılması, işaret oluşturulması ve pazarlanması amaçlanıyor.

“Peynirlerin kralı” yerine tanıdık gravyer özellikle gelmek için birçok çeşidin üretildiği Kars’taki festivalde, Bitlis, Van, Batman, Bingöl, Muş, Karaman, Hakkari ve Türkiye’nin farklı illerinden getirilen yaklaşık 50 peynir çeşidi tanıtıldı.

SERKA Umumi Sekreteri Nurullah Esmer, AA muhabirine, Kars’ın peyniriyle markalaşmış bir kent olduğunu rapor ederek, “Yaklaşık 30 peynirin üretildiği Kars’ta, bu alanda markalaşmayı henüz doğacak göndermek, uluslararası boyuta giymek istiyoruz. 2019’da ilkini gerçekleştirdik, pandemi dolayısıyla 2.’sini bu sene yaptık. Amacımız anadan görme arkaç getirip ulusaldan uluslararası boyuta çıkartmak.” diye konuştu.

Festivali büyüterek dünyada gürültülü getirecek bire bir ayla getirmeyi amaçladıklarını anlatan Kişmiri, “Burada 50 tür peyniri tanıtıyoruz, vatandaşların ilgisi oldukça ferah. Fesstivali turizm materyali olarak Kars’ın turizm değerleri arasına kaldırmak istiyoruz.” dedi.

Festival, konserle sona erdi.Share: