Erzurum’da misafir edilen depremzedeler havuzda yüzerek ruhsal gerilim attı

Erzurum’da mihman edilen depremzedeler, olimpik yüzme havuzunda yüzerek depremin oluşturduğu stres, imtina etmek ve üzüntülerini üzerlerinden atmaya çalıştı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen ve kentte mihman edilen depremzedelerin stresten uzaklaşmaları için muhtelif etkinlikler düzenleniyor.

Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü marifetiyle planlı etkinlikte, ayrımlı yaşlardaki depremzedeler, Palandöken Olimpik Yüzme Havuzu’na getirildi.

Aralarında yüzme bilmeyen ve on paralık havuza girmeyenlerin olduğu depremzedeler, antrenörler yoluyla havuzda hem yüzme öğrendi hem de ruhsal gerilim attı.

Yüzme antrenörü Mehmet Karyağdı, AA muhabirine, Erzurum’a mevrut depremzedeler için kamu ve hususi kuruluşların arkalama konusunda üzerine düşeni yaptığını anlatarak “Biz da üzerimize düşeni yapalım dedik ve mevrut dallar hem deprem korkusunu yensin hem üstelik bu stresi atsın diye spor tesisimizde çocuklarımıza yönelik faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. İki haftadır bitmeme ediyor. Füru eğlensin ve akarsu görsün istedik. Aralarında havuz görmeyen torunlar var. Şu an çocuklar yüzdüklerinde gözlerinde hiçbiri zelzele bölgesinden mevrut, nâr muammer kabilinden tıpkı anlatım göremiyorsun. Bu da bizi bahtiyar ediyor.” ifadelerini kullandı.

Malatya’dan mevrut Oğuzhan Başaran, bire bir haftadır Erzurum’bile olduklarını belirtti.

Cahillik ve Spor İl Müdürlüğünün duyurusu üzerine havuza geldiklerini nâkil Başaran, “Ruhsal Gerilim alaşağı etmek ve muntazır olmak amacıyla kardeşlerimle gelişigüzel havuza geldik ve eğleniyoruz. Hareket sürecinde atlattığımız o ateş anıları tıpkı nebze unutmaya çalışıyoruz, böyle aktivitelerle biraz daha rahatlıyoruz.” dedi.

Elazığ’dan mevrut Aheste Taşkaya bile kendileri amacıyla planlı aktivitelere katıldıklarını anlattı.

Güzel eyyam geçirdiklerine değinen Taşkaya, “Yüzmeyi bilmiyordum. Buraya yüzmeyi sanmak ve depremden etraf biraz elan psikolojimizi benzetmek için geldik. Çünkü sarsıntı psikolojisi çok ateş. Kayağa gidiyoruz eğleniyoruz, burada eğleniyoruz, ata binmeye gideceğiz. O dağ psikolojiyi atmamız lazım.” diye niteleyerek konuştu.

Adıyaman’dan mevrut Recep Tayip Kayaç de hareket zımnında büyük ruhsal gerilim yaşadıklarını söyledi.

Depremden sonraları 3 gün aşındırmak yiyemediğini bildiren Kayaç, şunları kaydetti:

“Hem amcamın hem üstelik yengem ve çocuğunun emrihak etmesinden etraf biraz psikolojimiz çirkin, can anlar yaşıyoruz. Bize burada haddinden fazla yardımda bulunuyorlar, içtimai etkinlikler düzenleniyor. Buraya depremin etkisinden ayrılmak ve benzeri an üzere de olsa affetmek için hevesle geldik. Unutmuş gibi dahi olduk, bahtiyar olduk. Kardeşlerimin ve diğer illerden gelenlerin mutlu olduğunu görüyorum ve ben üstelik mutlu oluyorum.”

Share: