Kars malumat: Kars’ta 5,6’lık sarsıntı tatbikatı

Kars’ta 5,6’lık sarsıntı tatbikatı

KARS – Kars’ta 5,6’lık hareket tatbikatı gerçeği aratmadı. Şifahane personelinin afetlere cebin amade olmaları ise ilgi çekti.

Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde hareket tatbikatı gerçekleştirildi.

Senaryo gereği Kars’ın Arpaçay ilçesinde 5,6 büyüklüğünde depreme meydana geldi. Depremde yaralanan 156 kişiden 27’sinin Kafkas Üniversitesi Yetişek, Uygulama ve Araştırı Hastanesi’ne sevk edileceği 112 Müstacel Kumanda Merkezi aracılığıyla bildirildi.

Kısa sürede toplanan ve hazırlıklarını bütünleyen sayrılarevi personeli yaralıların gelmesini bekledi. Ambulanslarla hastaneye getirilen yaralılar, müstacel servise alınarak tedavilerine başlandı.

Tatbikat sonrası gazetecilere açıklamada kâin KAÜ Yetişek, Aplikasyon ve Araştırı Hastanesi Baştabip Yardımcısı Dr. Mehmet Ezer, “Toplanmış hastanemize 27 yaralı getirildi. Bu yaralılardan 1’i maatteessüf geldiğinde çığlık durumdaydı, entübeydi. Yapılan müdahalelere karşın muvaffakiyetli olunamadı. Bir hastamızın branş ve bacaklarında kırık mevcuttu. Acil adına ameliyata makbuz. 22 lime vakamızın 7’si müstacel serviste strateji ediliyor, 15 marazlı ise ayakta tedavi edilerek taburcu edildi” dedi.

Yetişek, Aplikasyon ve Araştırı Hastanesi’nde planlı UMKE ve AFAD ekiplerinin rabıt verdiği tatbikatta şifahane personelinin afetlere alın amade olmaları dikkatlerden kaçmadı.

Share: