30 amme binasında yüzde 50 enerji tasarrufu

MEKÂN, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’birlikte Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’dahi pilot namına hayata geçirdiği, ‘Amme Binalarında Erke Verimliliği Projesi’ ile 30 kamu binasında 2 yılda averaj yüzdelik 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretimin yöre planda tutulduğu amme binalarında, erke tasarrufunun yanında binaların çatılarına kurulan ruz enerjisi santralleriyle üstelik 3 bin 50 kilovat müesses yavaş neşelilik üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Acun Bankası kredisiyle Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı desteği ile hesaplı, ‘Amme Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’birlikte hayata geçirildi. Kamu binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje önceki adına pilot iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 kamu binasında uygulandı. Proje kapsamında yapı aut alnaç iyileştirmesiyle; aut alnaç, bina yalıtımları, pencere ve konu değişimleri yapılırken teshin-soğutma sistemleri değiştirilerek zaman enerjisi ile ısıdam su elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve tavzih ekipmanları erke verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir enerji uygulamalarından olan tarih panelleri, güneş enerjili su ısıtması, jeotermal ısı pompaları birlikte karışma edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA DA UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 amme binasında 2 yılda ortalama yüzdelik 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretiminin yöre planda tutulduğu kamu binalarında, enerji tasarrufunun yanı sıra binaların çatılarına kurulan çağ enerjisi santralleriyle birlikte 3 bin 50 kilovat müesses ağırbaşlı canlılık üretimi gerçekleşti. Kamuda önceki enerji performans sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Rum Lisesinde yüzde 70 enerji tasarrufu sağlanırken, projeye karışma olan Ekincilik ve Orman Bakanlığı binasında mergup cıvıltı enerjisinin ayrımsız kısmı binadan karşılandı. Ayrıca ayan otopark üstüne kurulan çağ enerjisi santrali sayesinde 400 kilovat cıvıltı üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan bakanlık, bu süreçte ekol, hastane, idari binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 kamu binasında erke etütleri yaparak elde edilecek artırım seviyelerini tespit etti. 2022 yılı içre erke etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’da saha düz darülfünun kampüsü, şifahane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan hep 120 kamu binasının erke verimliliği yenilemelerine yönelik yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin, Osmaniye ve İstanbul’üstelik toplam 84 binanın ise enerji muayene ve proje eksiltme çalışmaları 2022 yılı sonunda tamamlanacak ve inşaat münakasa ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında enerji tasarrufuna ait 16 Ağustos 2019 günlü Resmi Gazete’bile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna kadar minimum yüzdelik 15 enerji tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak amme binalarında minimum yüzdelik 20 tasarruf sağlandığı bildirildi.Kamu binalarında yapılacak enerji verimliliği uygulamalarıyla almanak erke tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının kullanma ömrü süresince hedeflenen enerji ve yakıt tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların tasarruf ömrü boyunca erke tasarrufları neticesinde ise hedeflenen tart azalımının 4,5 milyon ton/sene karbondioksit olabileceği yöre görülüyor.

Share: