Bafra ve Çarşamba ovalarında yetişen kapya biber tarlada kamera buluyor

Samsun’birlikte Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilen kapya biber, pazara inmeden tarlada azrail buluyor.

Türkiye’nin yeryüzü artağan ovalarından Bafra Ovası’nda üreticiler, kapya biber hasadına başladı.

Salça, toz biber yapımında beğenilen, közlenerek tüketilen kapya biber, lezzeti ve hoşur yapısıyla dilek görüyor.

Bafra Yeşilyazı Mahallesi’nde kapya biber üretimi işleyen Gaybubet Üzüntülü, günde 80 ile 100 titrem beyninde kapya hasadı yaparak Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiklerini söyledi.

Ürünün tarladayken azrail bulduğunu ifade eden Üzüntülü, “Hem üretimini yapıyoruz hem de köylülerimizden alıp satışını yapıyoruz. Bu şartlarda köylümüz mülk kazanıyor.” dedi.

Kapya biberin ihracatının üstelik yapılmasını istediklerini belirten Yanık, şunları kaydetti:

“Samsun’bile umum donanımlı çözümleme laboratuvarı olmadığı üzere ihracatçılar çekiniyor. Kapya biberimiz çok nitelikli ve aroması aranılan nitelikte. İhracat yapıyoruz amma ürünümüz Mersin’e gidiyor, oradan ürünün gabi yetişme riski var. Samsun’bile bu laboratuvar olsa ihracatı cılız yapabiliriz. Hem ülkemiz hem birlikte tığ kazanabiliriz.”

Açık Deniz Albayrak bile 600 dekar alanda kapya biber yetiştirdiğini, hasadı yapılan ürünü Elazığ, Kütahya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya kadar illere gönderdiklerini aktardı.

“Bu sene mahsul haddinden fazla güzel, bunun yanı sıra fiyatı de haddinden fazla adamakıllı”

Samsun İl Ekincilik ve Orman Müdürü İbrahim Kuvvetli, Bafra ve Çarşamba ovalarında muhteşem miktarda göveri ve ürün üretimi yapıldığını anlattı.

Bu iki ovada 150 bin dekar alanda 878 bin titrem göveri üretildiğini anlatım fail Kuvvetli, kapya biber üretiminin yoğunluklu namına Bafra Ovası’nda yapıldığını belirtti.

Samsun’üstelik, 2021 yılında 32 bin 250 dekar alanda 113 bin titrem kapya biber üretimi yapıldığına bel eden Sağlam, “Bu yıl hasat başladı, tahminlerimiz yaklaşık 33 bin dekar alanda 129 bin tona andıran rekolte bekliyoruz. Bafra Ovası’ndaki kapya biberin hitit çokça etine dolgun. İsotu ile meşhur Şanlıurfa, Kahramanmaraş ile Çukurova’ya tığ buradan kapya biber gönderiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Sağlam, Bafra’bile kapya biberin közlenmesi ile ilişkin bir üretimevi açıldığını belirterek şunları kaydetti:

“İnşallah artık dondurulmuş besin olarak tüketilmesini da tedarik etmek istiyoruz. Yalnız kapya biber değil birlik sebzelerin hele Avrupa Birliği’nde geçkin olan nüfusun beslenmesinde dondurulmuş sebze yemeği ile ilişkin Bafra’de ayrımsız çalışmamız var. İnşallah onu dahi mümasil zamanda hayata geçireceğiz. O bile yapılmaya başlandığında Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna kabilinden ülkelere göveri ihracatımız bitmeme edecektir. Bu sene verim çok domuzuna, bunun beraberinde fiyatı birlikte çok iyice. İnşallah hakeza bitmeme ederse önümüzdeki sene hem ekim alanlarını arttırmaya hem birlikte yararlanma alanlarını arttırmaya devam edeceğiz.”Share: