Arsa ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet tarihinin arz şişman toplumsal ev hamlesinin özge etabı olan ilk evim yer ve önce işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Teşrinisani’a büyüklüğünde yapılabilecek.

Altın Emlak Umumi Müdürü Mustafa Özelmacıklı geçmiş evim yer ve geçmiş işyerim başvurularına ilişkin açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Sosyal Hane başvuruları kapsamında altyapısı hazır, imarlı hane arsaları amacıyla başvurular Ekincilik Bankası şubelerinden alınmaya bugün başladı. Bu arsalara topluluk olan vatandaşlar zat evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak mecmu yer sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular üzere 18 yaşından balaban, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu şehremaneti sınırları içerisinde ikamet ediyor başlamak gerekiyor. Antrparantez yer tahsis edilecek kimselerin, kendisinin yahut eşinin yahut reşit olmayan çocuğunun seçme uray sınırı zarfında ev yapmaya amelî arsaya yahut gelişigüzel yerde aynı aile veya apartmanın ayrı bir dairesine bedel olan arsa payına topluluk olmaması üstelik kayıt” dedi.

Içtimai konuta başvuran arsaya müracaat yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle bitmeme etti: “Elan evvel arsa evet da konuttan birine başvuru yapılabileceği açıklansa üstelik Bakanımız Kasıt Çekicilik, sosyal bölük projesine başvuru yapanların arsaya üstelik müracaat yapabileceğini açıkladı. 2023’ün geçmiş çeyreğine kadar göz ve arsalar amacıyla bilcümle kuraların çekilmesi ve türe sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında bağımsız ve hisseli arsalara müracaat alınacak. Bağımsız Milletvekili konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare beyninde olacak. Hür arsalar üstüne; yer tahsis tarihinden itibaren geçmiş sene içerisinde göz inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması eşya. Paylı parseller amacıyla kura çekimi yapıldıktan sonradan parsel bazlı ortaklar (7 ve eğin şürekâ üzere), 3 ay süresince basamak çatı kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki yapım süreci kooperatif kanuna bakarak yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, tek hüküm alınmasına gerek olmaksızın ödemiş olduğu ayrımsız eşit var ise yüzde 10’u kesilerek küsurat tutar reddetme edilerek gabi alınacak.”

Arsalarda ödemeler almanak taksitle yapılacak

Yer kuraları üzere başvuru bedelinin 500 TL olduğunu anlatım fail Özelmacıklı, “Arsa tahsis bedelinin 1/10’u evvelden geriye kalanı 9 yılda kıymet taksit taksit ve faizsiz adına ödenecek. Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonradan, barışma imza tarihinden itibaren 1 sene sonraki devir olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonraları temizlemek üzere, taksitler maaş ya bile almanak kıymet taksitler halinde de ödenebilecek. Hür arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Paydaşlı arsalar birlikte ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk iş yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin hareket yeri üzere de başvuruların başladığını belirten Özelmacıklı, “Referans bedeli 2 bin TL olan gelişim yeri başvuruları bile 7 Teşrinisani tarihine büyüklüğünde E-Ululuk üzerinden ve İl Merkezlerinde Ahali Bankası, İlçelerde ise Ekincilik Bankası şubelerinden yapılabilecek. Başvuru çerçevesinde T.C. vatandaşı almak, projenin bulunduğu ülke nüfusuna kayıtlı tevessül etmek veya o el sınırlarında faaliyette bulunuyor kalkışmak ve 18 yaşını doldurmuş almak gerekiyor. Bunun yanı sıra beceri belgesi, işyeri küşat belgesi, oda kayıt belgesi yahut vergi yükümlüsü görünmek kabil gâh şartlar da arama edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından epey çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması bile gerekiyor. Ödemeler için dahi tenkis sonrası tahminî dükkan bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat bedeli alınacak. Küsurat kalıntı için de takanak banka sözleşmesi sonrasında fethetmek için, 6 maaş dönemlerde Görevli maaşı artma oranında artım uygulanarak 120 kamer vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, gelişim yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’üstelik 1000, İzmir’birlikte 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’dahi 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’dahi 350, Sazak, Denizli ve Balıkesir’bile 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’bile 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Cıvıl Cıvıl, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’de 100.” – İSTANBUL

Share: