Kars gündem haberleri… Sarıkamış’ta mütekait işçi 2150 rakımda göveri ve kâr yetiştiriyor

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde emekli iştirakçi, 2150 metre rakımdaki serada organik yerine budala, domates, biber ve elma yetiştirerek çevresine yaşıt oluyor.

İstasyon Mahallesi’nde cıvıl cıvıl tekaüt iştirakçi Yır Avangart (65), yurtta kışın yer anif ve ağır sıklet geçtiği ilçede kurduğu serada, görgüsüz, domates, biber üzere ürünler yetiştirdi.

2150 rakıma karşın 6 yıl önce bahçesine diktiği fidandan üstelik elma almayı başaran Öncü, hem zat göveri ve kâr ihtiyacını karşılıyor hem dahi çevredekilere eş yapılanma ediyor.

Öncü, AA muhabirine, Sarıkamış’ın sevimsiz olduğunu belirterek, buna rağmen limonluk kurarak göveri yetiştirdiğini söyledi.

Soğuk nedeniyle ürün alamayacağını söyleyen kişilere aldırış etmediğini rapor eden Avangart, şöyle konuştu:

“Sarıkamış’ın soğuk aynı düz olduğunu ve burada tek madde yetişmeyeceğini söylediler. Kurduğum serada budala, domates, biber yetiştirdim. Uzvi olan bu ürünleri hem tığ yedik hem üstelik komşulara dağıttık. ‘Burada hıyar olamaz’ diyorlardı, öyle dönme oldu ki günce bir kasa görgüsüz aldım. Yani suladıktan sonra sabahleyin, akşam hıyar aldım. Gayrimümkün diye niteleyerek aynı molekül bulunmayan, yeter kim faaliyet edelim, çalışalım uğraşalım. Hep gördü, inşallah seneye üretimi daha de çoğaltacağız.”

Avangart, üretmeyi, çalışmayı ve doğayı çok sevdiğini anlatarak, şunları kaydetti:

“Orman kenarında çalıya benzer direk bulup bahçeme diktim. Ne olduğunu bilmiyordum. Şeş yıl bilahare çiçek açtı ve elma vermeye başladı. Tıpkı kasaya yakın organik elma toplayıp komşulara dağıttım. Elma ağacına seneye daha adamakıllı bakımını yapacağız. Bu ağacın çıktı elma vereceğine eminiz. Sarıkamış’ta olamaz denilen gelişigüzel öz oluyor, yeter kim bakalım, yapalım.”

Muhabir: Hüseyin Demirci

Share: