Aizanoi Antik Kenti kazısında mermer sıra saati bulundu

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki “İkinci Efes” adına nitelendirilen “Aizanoi Antik Kenti”nden sabık Kayırıcı Çay’daki (Penkalas) kazıda mermer ruz saati tayin edilerek, zaman ışığına çıkarıldı.

UNESCO Dünya Bırakıt Arızi Listesi’ne 2012’da karışma edilen, Anadolu’daki en gani masun Zeus Tapınağı’na eş sahipliği yapan antik kentteki kazılar, Cumhurbaşkanı kararıyla 17 Ağustos’tan beri Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) aracılığıyla sürdürülüyor.

DPÜ Fen Gökçe Yazın Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Ateşli, AA muhabirine, güzeşte kamer başlayan kazı çalışmalarının Kütahya Valiliğinin bile desteğiyle 80 iştirakçi, 20 maharet personel ve akademisyenlerle antik kentteki Herif Öz, agora (çarşı) ve tiyatroda sürdürüldüğünü söyledi.

Penkalas Projesi kapsamında ağırlıklı namına Eş Öz yatağında hafriyat çalışmalarının yürütüldüğünü ifade fail Coşkun, “Burada yaptığımız kazılar sonucunda köprüye ilişik haddinden fazla sayıda viran vaziyette mimarlık blokla karşılaştık. Bunların balaban bir kısmı köprünün korkuluk/cav taşlarından ibaret. Fakat köprünün bulunduğu alanda bu mimarlık kalıntılardan oluşan enkazın içerisinde bizi az çok şaşırtan buluntularla üstelik karşılaştık.” dedi.

Coşkun, öz yatağında sabık yıldan beri muhtelif boyutlarda heykellere ilgili mermer parçaları bulunduğunu belirtti.

“Çokça bol mahfuz durumda”

Yeni sezonda Aizanoi’birlikte ilk defa mermer gündüz saati bulunduğunu dile getiren Ateşin, şöyle devam etti:

“Bu sezon öz yatağında yaptığımız kazılarda bizi sunu haddinden fazla heyecanlandıran, burada belirleme ettiğimiz ve zaman yüzüne çıkardığımız mermer zaman saati oldu. Bu tarih saati Roma dönemine ilişik ve Aizanoi’de bugüne büyüklüğünde kâin geçmiş gün saati. Kolaylıkla hemencecik tüm diyebileceğimiz tarih saatinin beş altı amiyane parçası yarım. Onun haricinde üzerindeki yazılarıyla, şekilleriyle çokça ferah korunmuş durumda. Mermerden işlenmiş ruz saatinin yüksekliği 45 santim, genişliği ise 43 santim. Roma dönemine tarihlediğimiz güneş saati günümüzden kestirmece 2 bin sene öncesine ilgili.”

Coşkun, güneş saati üzerinde incelemelerin ve restorasyonun sürdüğünü belirterek, insanların o dönemde ruz saatiyle zamanı ve mevsimleri öğrenebildiğini söyledi.

Antik dönemde gün saatlerinin halkın pahal bulunduğu bölgelere yerleştirildiğini anlatan Ateşin, “Bir günümüzde saat kulelerinin kent merkezlerinde, meydanlarda olması kabil, antika dönemde üstelik ruz saatleri agora, şehir merkezi yahut ibadethane alanları gibi kamusal alanlarda halkın görebileceği yerlerde kullanılıyordu.” diyerek konuştu.Share: