Aliyev’den, “Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan’ın müselles konuşma formatı” açıklaması Açıklaması

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan ortada ilerleyici dönemde müselles istişarelerin başlaması konusunu gündeme getirerek Azerbaycan namına buna hazır olduklarını söyledi.

Aliyev, çalışma ziyareti üzere geldiği Gürcistan’de Başbakan İrakli Garibaşvili ile ayrımsız araya geldi. beraberce müzakere gerçekleştiren Aliyev ve Garibaşvili eş matbuat toplantısı düzenledi.

Aliyev, Garibaşvili ile birçok konuyu enformasyon ettiklerini, müzakerelerin merkezinde ise bölgede yaşanan süreçler ve güvenlikle ilişkin konuların bulunduğunu belirtti.

Aliyev, “2. Karabağ Savaşı sonrasındaki boyut ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sulh görüşmelerinin gidişatı üzerine Garibaşvili’ye hikmet verdiğini belirterek, “Karabağ sorununun sona ermesinden sonraları Azerbaycan ve Ermenistan’ın barış anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz. Bizim niyetimiz budur. Ermenistan tarafına 5 anne ilkeden oluşan önerilerimizi sunduk. Ermenistan’ın da siyasal irade göstereceğini ve arsıulusal topluluk yoluyla tanınan bu anne ilkeler temelinde Azerbaycan ile hazar anlaşmasını imzalayacağını umuyorum. Bu gerçekleşirse, Güney Kafkasya’ya sulh ati ve ayrımsız zamanda iş birliği fırsatları da ortaya çıkacaktır. Bugün tıpkısı zamanda Gürcistan-Azerbaycan-Ermenistan istişarelerinin başlaması üstüne dahi düşünüm alışverişinde bulunduk. Ermenistan tarafı buna hazırsa biz üstelik hazırız.” dedi.

Bakü-Tiflis- Ceyhan yer yağı boru yolu ile yapılan ihracat artırılacak

Garibaşvili ile enerji konularını bile istişare ettiklerini bildiren Aliyev, “Projelerimiz başarıyla yürütülmektedir ve kullanılmamış projelerle ilişik düşünüyoruz. Biz, acun pazarlarına doğal gaz ihracatını artırmayı hedefliyoruz. Bu yıl 22 milyar metreküp dış satım yapacağız, ati yıl elan üstelik artacak. Önümüzdeki 5 yıl içinde Avrupa’ya gaz ihracatımız ikiye katlanacak. Ayrımsız zamanda ati sene Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ile yapılan ihracat birlikte artırılacak. Tığ aynı zamanda şu anda metruk Bakü-Supsa petrol borazan hattını bile bağışlamak istiyoruz.” bilgisini paylaştı.

Bakü-Tiflis- Kars çipo yolunun transfer kapasitesini 5 milyon tona çıkarılması planlanıyor

Aliyev, Gürcistan’la ulaşım alanında de sıkı teşrikimesai içerisinde olduklarını belirterek, “Gürcistan ile Azerbaycan arasındaki kargo taşımacılığı hacmi bu sene yüzdelik 75 arttı. Bakü-Tiflis-Kars çıpa yolunun transfer kapasitesini 5 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz. Bu amaçla bu projeye bu sene ve gelecek yıl Azerbaycan yoluyla ilişik yatırım yapılacak.” diye niteleyerek konuştu.

Gürcistan Başbakan Garibaşvili bile Aliyev’le bölgedeki durumu, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki temasları ve barış sürecini konuştuklarını bildirdi.

Garibaşvili, “Şahsen ben ve hükümetimiz, (Azerbaycan ile Ermenistan beyninde) barışı hatırlamak üzere elimizden geleni yapacağız. Bölgemizdeki mebzul komşuluk ilişkileri hiçbir iş birliği formatına hilaf değil. Bunu güçlendireceğiz. Gelişigüzel çokça molekül yapabileceğimize eminim. Sizin Güney Kafkasya’birlikte teşrikimesai formatı oluşturulması yönünde Prag’birlikte ortaya koyduğunuz girişimi da destekliyorum.” dedi.

Share: