Kars kazı karaborsaya düştü! Fiyatı sevenlerini hayalet kırıklığına uğrattı

Lezzeti büyüklüğünde kayırıcı sağlığına faydaları ile dahi son yıllarda popülaritesi küsurat Kars kazını aşındırmak bir nice dirilik amacıyla bu yıl hayal olacağa benziyor. Mıntıka halkının yer yetişkin konvansiyon kaynaklarından biri olan Kars kazının fiyatı ister maliyetin artması gerekse üretimin bir iki olması sebebiyle 700 liraya büyüklüğünde yükseldi.

ÜRETİCİ DERTLİ: BİZ BILE RAHATSIZIZ

Geçtiğimiz yıl 250-300 liralık ortada almaç bulan Kars kazının fiyatının büyüklüğünde yükselmesi bu lezzetin tutkunlarını dahi karar karaca düşündürmeye başladı. Alık fiyatlarındaki bu artışı duyanlar, “Bu sene Kars hafriyat yemek hayal oldu” demekten kendini alamıyor. Konuyla ilişik açıklamalarda kâin bölgedeki tahtası eksik üreticilerinden biri, “Tıpkısı kazın fiyatının bu kadar faziletkâr olması tüketici kadar bizleri da huzursuz ediyor. Fakat yemleme fiyatlarındaki yükseliş bilinen. Zaman tıpkısı kazın bize maliyeti nereden baksanız 550-600 liraya mal oluyor” dedi.

KARABORSAYA DÜŞTÜ

Maliyet dolayısıyla üretimin beş altı olması bölgedeki fırsatçıları üstelik harekete geçirdi. Ellerindeki kazları ev ayına kadar satmaya yanaşmayan ara sıra üreticiler, fiyatların henüz birlikte yükselmesini bekleyecek.

“KÖYLERDE KİMSE KAZLARINI HARCAMAK İSTEMİYOR”

Son yıllarda Kars kazının tanıtımı için ortaya koyduğu girişimcilik öyküsüyle şişman ölçüm toplayan gastronomi dünyasının yükselen değeri İlter Afşar üstelik kalan fiyatlardan muzdarip… Bir zamanda Kars hafriyat üzerine İstanbul’de benzeri aşevi işleten Afşar, ” Türkiye’nin bön ihtiyacını karşılayan illerin başında mevrut Kars ve Ardahan’bile embesil bu sene karaborsaya düştü. Bölgedeki üreticilerle diyalog halindeyim. Bu sene ağırlığı 2.5 ile 3 kilo beyninde değişen kazlar 650-700 liraya satılıyor. Köylerde kimesne kazlarını kiymak istemiyor. Şita aylarının gelmesi ile birlikte fiyatların elan üstelik yükseleceğini düşünüyorlar. Saftirik etinin faydaları saymakla bitmiyor. Bu lezzeti herkesin tatmasını istiyoruz. Fakat rüşvet ve yemleme fiyatlarının artmasıyla gelinen format arasında” şeklinde konuştu.

Share: