Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: “Azerbaycan ve Ermenistan’ın tıpkısı hazar anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz””2027’de Azerbaycan’ın…

– Azerbaycan Reisicumhur Aliyev: “Azerbaycan ve Ermenistan’ın aynı hazar anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz”

“2027’de Azerbaycan’ın yemeden içmeden Avrupa’ya gaz ihracatının 20 bilyon metreküpe ulaşmasını planlıyoruz”

“Bakü-Tiflis- Kars demiryolunun taşıma kapasitesini 5 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz”

TİFLİS – Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ile düzenlediği matbuat toplantısında mütekellim Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Karabağ sorununun sona ermesinden sonradan Azerbaycan ve Ermenistan’ın aynı barış anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev, resmi temaslarda yatmak üzere geldiği Gürcistan’de Başbakan İrakli Garibaşvili ile ayrımsız araya geldi. Aliyev ve Garibaşvili, yaptıkları görüşmenin peşi sıra kuma matbuat toplantısı düzenledi. Azerbaycan ile Gürcistan ortada mebzul komşuluk ilişkileri ve önemli katılım olduğunu tamlayan Gürcistan Başbakanı Garibaşvili, Azerbaycan ve Gürcistan’ın bu büyüklüğünde mümasil olmasında Aliyev’in haddinden fazla büyük katkıları olduğunu ifade etti. İki ülkenin emsalsiz dostane ve mail ilişkilere cemaat olduğunu söyleyen Garibaşvili, “Ülkelerimizin ve halklarımızın refahı hesabına mevcut işbirliğimizin elan üstelik eğin seviyelere çıkacağına eminim. Zaman çok kocaman ayrımsız güruh yaptık, mütenevvi konuları tartıştık ve ülkelerimiz arasındaki mail ortaklığı bir kere daha vurguladık. Dünyada yaşanan süreçleri görüştük ve zaman Ukrayna’üstelik yaşanan olayların müzakerat vasıtasıyla çözülmesi gerektiği üstüne anlaştık. Antrparantez dünyada yaşanan olayların ancak hazar ve istikrarla çözülmesi gerektiğini düşündük. Bu hem bölgemiz hem da halklarımız için önemlidir” dedi.

“Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış sürecini inceledik”

Aliyev ile bölgesel durumu üstelik görüştüklerini vurgulayan Garibaşvili, “Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki temasları ve iki mevki arasındaki barış sürecini inceledik. Bizzat ben ve hükümetimiz, barış politikasını uygulamak üzere elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı umuyoruz. Bölgemizdeki gür komşuluk ilişkiler, hiçbir işbirliği biçimine çapraz değil, elden güçlendireceğiz ve gelişigüzel çokça madde yapabileceğimize eminim. Gürcistan, Azerbaycan amacıyla cesim tıpkı ülkedir ve aynı zamanda Azerbaycan, Gürcistan’ın bile mühim ortağıdır. Halihazırda hayata geçirdiğimiz koca projeleri gözden geçirdik. Bunlar tarihi projelerdir; Bakü-Tiflis- Ceyhan petrol hattı, Bakü-Tiflis- Erzurum gaz boru hatları, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ve Ilımlı Mesafelik. Hayata geçirdiğimiz projeler imdi elan ileriye taşınacak ve daha dahi hızlandırmaya kararlıyız” dedi.

“Azerbaycan ve Ermenistan’ın aynı hazar anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz”

Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki stratejik paydaşlık ilişkilerinin az daha inikat düzeyine ulaştığını söyleyen Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev ise, “Zira birçok alanda etkin yerine işbirliği yapıyoruz. Arsıulusal kuruluşlar çerçevesinde ayrımsız zamanda düet ayrımsız formatta sonsuz adına birbirimize destek oluyoruz. Bir Nice majör proje hoppadak ülkelerimiz için değil, kesim ve kül Avrupa amacıyla hususi önem taşımaktadır. Zaman metanetli haddinden fazla bahis masaya yatırıldı. Tartışmaların merkezinde bittabi kim bölgede yaşanan süreçler ve güvenlikle ilgili konular de vardı. İkinci Karabağ Savaşı sonrasındaki buut ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sulh görüşmelerinin gidişatı karşı başbakana bilgelik verdim. Karabağ sorununun sona ermesinden bilahare Azerbaycan ve Ermenistan’ın benzeri sulh anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz” dedi.

” Güney Kafkasya’ya sulh ati”

Ermenistan’a beş esas ilkeden oluşan önerilerini sunduklarını nâkil Aliyev, “Ermeni tarafının dahi siyasal kaime göstereceğini ve uluslararası sosyete tarafından maruf bu temel ilkeler doğrultusunda Azerbaycan ile hazar anlaşmasını imzalayacağını umuyorum. Bu gerçekleşirse Güney Kafkasya’ya barış gelecek ve bire bir zamanda işbirliği fırsatları da ortaya çıkacaktır. Zaman tıpkı zamanda görüşme sırasında Gürcistan-Azerbaycan-Ermenistan istişarelerinin başlaması üstüne rey alışverişinde bulunduk. Ermeni tarafı buna hazırsa tığ bile hazırız” dedi.

“2027’da Azerbaycan’ın yalnız Avrupa’ya doğal gaz ihracatının 20 bilyon metreküpe ulaşmasını planlıyoruz”

Azerbaycan’ın Gürcistan’a 3 milyar dolardan aşkın envestisman yaptığını tamlayan Aliyev, “Elbette zaman gelecekteki enerji politikamız hakkında açık aynı rey alışverişinde bulunduk. Başbakanın birlikte belirttiği kabil meri projeler halihazırda başarıyla yürütülmektedir. Eskimemiş projeler düşünüyoruz. Dünya pazarlarına gaz ihracatını artırmayı hedefliyoruz. Bu sene 22 bilyon metreküp ihracat yapacağız, ati sene elan birlikte artacak. Avrupa Komisyonu ile Azerbaycan arasında bu yılın temmuz ayında imzalanan enerji alanında önemli iştirak anlaşması, Azerbaycan’ın önümüzdeki 5 yıl zarfında Avrupa’ya gaz ihracatını ikiye katlayacağını gösteriyor. Yani niyetimiz bundan ibarettir ve imkanlarımız üstelik var. Böylece 2027’bile Azerbaycan’ın hemen Avrupa’ya gaz ihracatının 20 bilyon metreküpe ulaşmasını planlıyoruz” dedi.

Gelecek yıl Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru yolu ile ihracatın artırılacağını rapor fail Aliyev, “Şu anda işletmede sıfır Bakü-Supsa petrol boru hattını üstelik örtmek istiyoruz. Bu konuyu ayrıca konuştuk. Planlarımızı sayın başbakana bildirdim. Bunun üzere iri ayrımsız ihtiyaç ve nazik benzeri gizil var” dedi.

“İşgalden kurtarılan topraklarda 10 gigawatt yenilenebilir erke üretme kapasitemiz var”

Uygulanacak olan yıpranmamış projenin elektrikle ilgili olduğunu vurgulayan Aliyev, “Azerbaycan, elektriği acun pazarlarına ihraç etmeye çalışıyor. Bittabi ki dış satım yönümüz Gürcistan’dan geçiyor. Vakit Kaybetmeden işgalden kurtarılan topraklarda 10 gigawatt yenilenebilir erke tezyit kapasitemiz var. Bu rakam Barış Denizi’nden ise 157 gigawatt’a ulaşıyor. Yani bu arsıulusal uzmanlar eliyle teyit edilen bire bir cirim ve çokça şişman aynı cirim. Elbette bu enerjiyi elde etmek ve ihraç eylemek önümüzdeki yıllarda bizim görevimiz. Burada Gürcistan ve Azerbaycan ayrıksı alanlarda olduğu kabil bu alanda de enerjik namına işbirliği yapacaklardır. Kısacası, bölgemizin iktisadi potansiyelini tezyit etmek üzere şişman fırsatlar var, erke kaynakları, muvasala koridorları üzere” dedi.

“Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun taşıma kapasitesini 5 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz”

Gürcistan ile Azerbaycan arasındaki kargo taşımacılığı hacminin bu sene yüzdelik 75 arttığını dahi söyleyen Aliyev, “Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun nakil kapasitesini 5 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz. Bu amaçla bu projeye bu yıl ve ati yıl Azerbaycan yoluyla munzam yatırım yapılacak. Cümle yatırımlar hazır ve bu süreci başlattık. Çünkü Barış Denizi üzerinden Azerbaycan, Gürcistan ve yandaki ülkeler üzerinden muvasala yollarına büyük gerekseme vardır. Yıpranmamış muvasala yolları, hem jeopolitik durumla ait kendisine hem üstelik hep güzergah üzerinde mevcut eksiksiz ülkelerin çıkarlarını karşılamaktadır. Bu nedenle Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun aksiyon hacminin 5 milyon tona çıkarılması ve ayrımsız zamanda Gürcistan limanları kullanılarak Ölçülü Asya ve Asya’dan Batı’ya ve cümle damarı bozuk istikamette dökme abra hacminin artırılması yeni bir hakikat oluşturur. Bunun için amade olmalıyız” dedi.

“Parçalanmamış dünyada ve Avrupa’bile enerji kaynaklarına iri rica var”

Bilcümle dünyada ve Avrupa’üstelik erke kaynaklarına nazik murat olduğunu tamlayan Aliyev, “Gürcistan ve Azerbaycan bu konuda bir tane cepheden cereyan ederek, ulusal çıkarlarını sağlayacak. Bakın, iki kardeş devlet arasındaki ilişkilerin mıntıka, Avrupa ve acun için hangi kadar eke olduğunu görün. Yekpare bu başarıların temelinde bizim dostluğumuz, halklarımızın dostluğu, liderlerin dostluğu ve eş operasyon duruyor. Bu nedenle, bu halis muhlis punt amacıyla, beni bu fena hâlde yere nida ettiği amacıyla Başvekil’a şükranlarımı sunuyor, arkadaş, cömert Gürcü halkına refah, sağlık ve sulh diliyorum” dedi.

Share: