CHP Lideri Kılıçdaroğlu, eski sigara fabrikası arazisinde konuştu

– CHP Lideri Kılıçdaroğlu, eski sigara fabrikası arazisinde konuştu

TOKAT – CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sakat Tokat Sigara Fabrikasının arazisinde açıklamalarda bulundu.

Tokat’ta temaslarda kâin CHP Lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, kanat önderleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve partililerle aynı araya geldi. Kılıçdaroğlu, kentteki programının böylecene bozuk Tokat Sigara Fabrikasının arazisinde açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu, fabrikanın olduğu alanda benzeri enkaza dönüştüğünü belirterek, “Etkin işçilerin topu topu kıygın edildi. Cumhuriyeti kuranlar rastgele üretimlik bire bir kaledir demişlerdi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde temas fabrika ayrımsız kaleydi. Çünkü değme fabrikada istihsal vardı. Rastgele fabrikada eş çalışıyordu. Temas fabrikada etkin insanlar Türkiye’nin büyümesine gelişmesine katkıda bulunuyordu. Sadece Tokat aynı üretimevi kaybetmedi. Önceki hükümetlerin kurdukları bilcümle fabrikalar satıldı. Erzurum’dan Kars’ına kadar temas yerde farkı büyüklüğünde satıldı. Satılan fabrikalardan bilahare binlerce kayırıcı mağdur edildi. Şu soruyu aramak isterim DÜRÜST Fırka hükümetini kurduğu ayrımsız tek fabrika vardı. Tıpkı elan söyleyeyim. Yirmi yılda, yirmi yılda AK Fırka hükümetinin kurduğu tıpkısı bir tane fabrika var mı? Ayrımsız şeker fabrikası, benzeri çimento fabrikası, bire bir benzen el işi fabrikası neyse yani, ne olursa büyüğünden küçüğüne benzeri bir tane üretimlik kurdu mu? Var olanların hep satıldı. ve oradaki işçilerin bitmiş. Mağdur edildi” dedi.

Kılıçdaroğlu, buğday ve mısırda ayak tabanı kıymet açıklamalarına değinerek, “Aya fiyatı açıkladık diyor amma gelip almıyor. Almazsa ki matlup? Tüccara düşüyor. O bile diyor ki ego bu fiyattan almam elan bağan fiyattan alırım diyor. Elinde darı, açıkta bekliyor. Hangi yapacak? Borcu var, ailesi var. Kargış olsun diyor götürüyor bağan fiyattan satıyor. Doğrulama ediyorsunuz. Yani açıklayan ayak tabanı fiyatlarının hiçbir anlamı bulunmayan. Bütün tıpkı kandırmaca. Tek kimse umutsuzluğa kapılmasın. Bu fabrikanın hakkını istifsar. Bana değil. Tokatlara düşüyor. Hep Tokatlar desinler. Benim bu üretimevi. ne oldu? Bu fabrikada çalışan binlerce işçi vardı. Onların evlatları vardı. Onlar okudular. Düğünlerini yaptılar. Çocuklarını askere gönderdiler. Helal mülk helal mülk kazandılar. Ne oldu bu üretimlik? diye niteleyerek. Kriz. Tıpkısı üretimevi enkaza dönüşüyorsa, Türkiye ongun yönetilmiyor demektir. İşin gerçeği budur. Ama bütün bunlara karşın ben nevmit değilim. Bu milletin ferasetine, hoşgörüsüne güveniyorum. Ayrımsız şekliyle yaşanan dramları bahara tevil etmek mümkündür. Bittabi yapacağız? Allah nasip edecek. Seçme gelecek, sandık kurulacak” diye niteleyerek konuştu

Üst geçitten “Doğruluk” diye bağırdı

Kılıçdaroğlu’nun izah yaptığı fabrika alanı yanındaki kayırıcı geçide sâdır sakat CHP İl Umumi Sedir Üyesi Cemal Ev, pankart açarak “Hak” diyerek bağırdı. Polis Güçleri ekipleri yoluyla dip geçitten indirilen Ev, bölgeden uzaklaştırıldı. Geçtiğimiz günde CHP Lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun toplantıya katıldığı otelin karşısında duvara çıkan Ocak, “Sayın Umumi Başkanım Tokat’a aynalı geldiniz. Siz Ankara’dan İstanbul’a Adalet Yürüyüşü yaptınız. Kul sizden adalet bekliyorum” kayıtlı pankart açmıştı. Namına tertip kurulduğunu ileri süren Ocak, partisinden ihraç edildiğini açıklamıştı.

Share: