Yozgat Bozok Üniversitesi’nde Kenevir Katkılı Çatı Malzemesi ile 5 Ayrı Çatı İnşa Edildi, Veriler İncelenecek

Endüstriyel kenevir alanında ruh üniversitesi ilan edilen Yozgat Bozok Üniversitesi bünyesinde iki yıl önce kurulan Kendir Araştırmaları Enstitüsü, kendir katkılı yapı malzemesinin gayrı malzemelerle arasındaki farkın ortaya çıkarılabilmesi üzere kampüs alanı içerisinde 5 ayrı yapı düz yazı etti. Proje Koordinatörü olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, bu yapılarda oksijen geçirgenliği, karbondioksit saf yeteneği, curcunalı, ısı ve farklı elektrik özelliklerinin gözlemlenerek, sonucun değerlendirileceğini söyledi.

Türkiye’da kenevirin ekonomiye kazandırılması, henüz çok eklenmiş derece elde edilmesine yönelik çalışmalar yapılabilmesi için ‘endüstriyel kendir’ alanında his üniversitesi ilan edilen Yozgat Bozok Üniversitesi bünyesinde iki yıl önce kurulan Kendir Araştırmaları Enstitüsü eliyle, kenevirin ayrımlı alanlarda kullanımına müteveccih icraat devam ediyor. Mimari Fakültesinde geliştirilen kendir katkılı çatı malzemesinin gayrı yapı malzemeleriyle arasındaki farkın ortaya çıkarılabilmesi için yerleşke alanı içerisinde ayrımlı malzemelerden 5 ayrı çatı düz yazı edildi.

KENEVİR KATKILI BRİKETLER YAPILDI

Kenevir Araştırmaları Enstitüsü öncülüğünde, kendir bitkisinin biyokütlesinin ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışmalar, akademisyenler ve öğrencilerin katkılarıyla sürdürülüyor. Enstitüsü bünyesinde oluşturulan araştırı gruplarında fariza alan 200’ün üstünde öğretim üyesi, kendi alanlarına müteveccih çalışmalar yapıyor. Tekstilden otomobil sektörüne, yapım malzemelerinden kozmetik ürünlere, erke sektöründen gıda sanayine kadar bir nice alanda geçer kenevir bitkisinin inşaat sektöründe daha çalışkan kullanılabilmesi amacıyla kenevir katkılı briketler yapıldı ve yerleşke içerisindeki deneme gayeli yapılardan birisinde kullanıldı.

“KENEVİRİN ÖNEMLİ KULLANIM ALANLARINDAN BİR TANESİ DA İNŞAAT SEKTÖRÜ”

Yozgat Bozok Üniversitesi Kenevir Araştırı Projesi Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmayan, kendir bitkisinin kebir kullanma alanlarından birisinin bile yapım sektörü olduğunu, bu alanda kendir bitkisi katkılı yapı malzemesi ile özge çatı malzemelerinin arasındaki özellikleri tespit etmek amacıyla çalışmaların devam ettiğini söyledi. Yılmaz, yerleşke içerisinde kendir katkılı bina malzemesi ile değişik malzemelerin kullanıldığı 5 sınama gayeli bina düz yazı ederek, gelişmeleri ilk kış süresince, elan sonradan de yaz döneminde gözlemleyerek sonuçların değerlendirileceğini bildirdi. Yılmaz, “Kenevirin büyük yararlanma alanlarından aynı tanesi da yapım sektörü. Tabiatıyla kim inşaat sektöründeki geçer not kısmı, sap kısmı. Saplarının lifleri alındıktan sonra geriye küsurat kısmına kıtık veya kırtık diyoruz. Ara Sıra yapım çatı malzemelerinde bu kırtıktan yapılan canlılık malzemeleri, briket, tuğla kadar bina malzemeleri kullanılıyor. Bazen durumlarda de lifleri ile gelişigüzel parçalanıp öğütülüp o şekilde üstelik kullanılabiliyor. Lifi alındıktan bilahare geriye kalan kısmının kullanımı ekonomiye kazandırmış oluyor. Yani bitkinin tekmil kısımları de kullanmış oluyor” dedi.

“TURİZM TESİSLERİNİN ORGANİK OLMASI ÖNEMLİ”

Yozgat Bozok Üniversitesi Kendir Araştırı Projesi Koordinatörü Prof. Dr. Yılmaz, lifi alınan kendir bitkisinin geriye kalan erkek parçalarının bile ürüne dönüştürülüp, ekonomiye kazandırıldığını aktardı. Kenevir katkılı yapı malzemesinin uzvi olduğunu, bu nedenle turizm bölgelerindeki yapılarda tercih edilebileceğini vurgulayan Yılmaz şöyle konuştu:

“Dünyada yıllardan beri gerek betonun yapısında lazım aracısız hem krit adı verdiğimiz kendir tuğlalar, kendir bloklar bunlardan yapılan malzemelerle duvar yapılıyor. Turizm tesislerinin örgensel olması mefret. Müvellidülhumuza geçirgenliği, karbondioksit katışıksız yeteneği geçirgenliği, yeniden patırtılı, ısı ve başka cazibe özellikleri, farklı klasik malzemeyle alışılagelen doğal gaz, beton yahut tuğla malzemeyle evet birlikte başka muhtelit sentetik malzemelerle mukayesesini yapım mühendisliği araştırı grubundaki arkadaşlarımız yapıyorlar. Peyderpey bu çalışmalar de çeşitlenecek.”

Kendir kırtığı ile yapılan yapı malzemesi ile yerleşke alanı içerisinde sınama gayeli binada kullanıldığına dikkat çeken Yılmayan, “Şu zaman itibariyle burada doğal gaz betondan yapılan tuğlalar, bildiğimiz klasik tuğlalar ve kenevir kıtığından tevhit edilen, üretilen tuğla materyaller oluşturulan yapıların mukayesesi yapılıyor. Bunların aut koşullara dayanıklılığına bakılacak, bunların ısı geçirgenliğine bakılacak, bunların işte patırtılı yahut atmosferde koca oksijen, karbondioksit kadar bunların geçirgenliğine bakılacak. Proses ilerledikçe himmet biraz daha detaylandırılmış ve ihtimal yanma özelliklerine, gönen sübvansiyon özelliklerine bakılacak, çoğaltılabilir” dedi.

“YEPYENİ BİR SEKTÖRÜN GELİŞMESİ, MUTLULUK EKONOMİSİ AÇISINDAN ÜSTELIK ÖNEMLİ”

Yılmaz, ayrıksı çatı malzemeleri ile kendir katkılı bina malzemelerinin karşılaştırmasının yapıldığını, bu çalışmanın ARGE aşamasında olduğunu anlattı. Yılmaz, yapılan faaliyet ile ‘Ne oranda kendir katılacak? Ne boyutta yapılacak? Eksantrik malzemelerin bununla uyumu nedir?’ şeklindeki soruların yanıtının araştırma ilerledikçe elan de netleşeceğini aktardı. Ölçülü çalışmalarda balaban aynı uzaklık alındığını kaydeden Yılmaz, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Gördüğünüz kabilinden kendir kırtığı benzeri yapıya şu zaman itibariyle dönüştü. Bu kırtık malzemenin yapıştırıcılarla bir araya gelip ayrımsız tuğla oluşturması, orada tek problem bulunmayan. Mühendislik tekniklerini kullanıp belli oranlarda yapıştırıcılarla, masraf içerisinde katkı maddeleriyle beraber kombinasyon ediyorlar. Belirgi itibariyle bu organik yapılar oluştuğu devir özellikle bu plato turizmi örgensel turizm, ihtimal istirahat yerleri birtakım konaklama tesisleri ya da bunları de normal yapılarda betonun içerisinde ya de ayakyolu malzemelerin içerisine kenevir kırtığının belli boyutlara getirilip kullanılması bile yaygınlaşmış olacak. Kenevirin kullanım alanlarını zenginleştirmiş çeşitlendirilmiş olacak. Kendir tarımının gelişimini, kenevirin beherglas kısmının ayrımsız bedele, bire bir paraya, ücrete dönüşmesiyle gelirin vahit alanın gelirine dahi ulama sağlamış olacaktır. İstihdam boyutu var. Şok benzeri sektörün gelişmesi, büyüklük ekonomisi açısından da şanlı.”

BİRÇOK SANAYİDE KULLANILIYOR

Uyuşturucu özelliği sıfır kenevir türü; dokuma, plastik, otomotiv sanayisinde, seçkin alanda mergup tıpkı bitki. Endüstri tipi kendir amacıyla istihsal üssü kendisine Samsun Vezirköprü ilçesi seçilmişti. Tek yıllık olan kendir bitkisinin boyunun 4 metreyi bulabildiği belirtiliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, kendir bitkisi amacıyla 2018 yılında 41, 2019 yılında ise 242 çiftçiye istihsal izni verildiğini açıklamıştı.

Share: