Van’da CHP Heyetinin Görüşme Ettiği Mahalle, 15 Yıl Bilahare Suya Kavuştu

İSHAK KARACA

Van’ın Edremit ilçesinde 15 yıldır içme suyu şebekesi yoksuz Süphan ve Eskimemiş Mahalle’birlikte incelemeler yapan CHP heyetinin çağrısının ardından Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) ekipleri, Bakir Mahalle’birlikte içmece suyu şebekesi çalışması başlattı. Mahalle sakini Emin Şipal, “CHP buraya mevrut, bize akarsu getirmiş, Tanrı razı olsun. 15 yıldır burada yaşıyoruz, suyumuz yoktu. CHP olmasaydı bizim suyumuz tek yoktu zaten, teşekkürler” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Cihangir İslam ile PM üyeleri, sabık hafta bir dizi film ziyaret üzere Van ve Hakkari’ye gelmişti. CHP İstanbul Mebus Mahmut Tanal ile Kılıçdaroğlu Gönüllüleri’nden oluşan tıpkısı grup, Edremit ilçesine bağlı Süphan ve Yeni Mahalle’birlikte tarihi Şamran Kanalı’nın olduğu bölgede incelemelerde bulunmuş ve burada yaşanan su sorunu amacıyla yetkililere davet yapılmıştı.

Van Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin VASKİ ekipleri, bu çağrının ardından Yeni Mahalle’bile içmece suyu şebekesi çalışması başlattı.

“İKTİDARIN ÇALIŞMASINA EL AÇACAĞIZ”

CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu ve partililer, yapılan çalışmaları durumunda ahzetmek için zaman mahalleye geldi. Bedirhanoğlu, CHP’nin esas aykırılık görevini seçkin koşulda ve şartta adına yayımlamak amacıyla çalıştığını belirterek, “CHP heyeti namına, vatandaşın tam sorunlarına talibiz, bu sorunların çözülmesi üzere temel mugayeret görevimizi seçme koşulda arkadaşlarımızla bu arada yerine getireceğiz. Sorunları Meclis’e, halkoyu gündemine taşıyacağız. Görevimiz gereği üstelik iktidarın çalışmasına sefer açacağız” dedi.

“HAL SAHADA”

CHP Edremit Karı Kolları Başkanı Perihan Günay ise “Edremit’in çoğu mahallesinde su sorunun olduğunu söyleyebilirim. Bu sıkıntıları halletmek üzere halkla birebir diyalog, çözüm sahada diyoruz. Teker teker kapıları çalışıyoruz. Bu sorunları önceden da biliyorduk, İstanbul Milletvekilimiz Mahmut Tanal Bey, esen olsun buraya geldi. Devrisi bölüm borular döşendi, icraat yapıldı, bu birlikte bizi sevindirdi. Tığ, elden halkın terviç etmek amacıyla çabalıyoruz” diye konuştu.

“HADDINDEN FAZLA ŞÜKÜR SUYUMUZ GELDİ”

Mahalle sakini Perihan Sayyiğit da “Tığ, 8 yıldır bu mahallede yaşıyoruz. Yolumuz, suyumuz yoktu. Cenabıhak sizden ve onlardan razı olsun, suyumuz geldi. CHP mebus, mahalle ziyaretinde bize bile geldiler. Mahalledeki karı, çocukların sorunlarını merhale ettiler. Tığ birlikte anlattık, ‘Suyumuz, doğal gazımız ve servisimiz yok’ dedik. Çok şükür suyumuz geldi. Tankerle akarsu ihtiyacımızı gideriyorduk, emeği geçen herkese teşekkürler” dedi.

Sakıncasız Şipal ise “CHP buraya gelmiş, bize akarsu getirmiş, Cenabıhak razı olsun. 15 yıldır burada yaşıyoruz, suyumuz yoktu. CHP olmasaydı bizim suyumuz on paralık yoktu zaten, teşekkürler” diyerek konuştu.Share: