Yağışlarla nebat çeşitliliğinin artması tescilli Kars balının kalitesini artırdı

Ensesi Kalın mera ve yaylalara erbap Kars’ta, bu sene yağışlarla nebat çeşitliliğinin artması dolayısıyla arıcılar efdal rakımda kaliteli bal üretti.

İlkbaharda varlıklı floraya eş faziletli kesimlerdeki yayla ve dağlara bırakılan kovanlarda üretilen organik çiçek balı, kent ekonomisine bile yardım sağlıyor.

Meşakkatli ayrımsız uğraşın ardından elde edilen ve kendine has aromasıyla tanıdık balın hasat edilmesi için arıcılar eyyam öncesinden hazırlıklarını yapıyor.

Yüzlerine taktıkları özel maskelerle kovanların arasına giren arıcılar, yaman çıkaran körük sayesinde kovanlardaki arıları uzaklaştırıp petekleri çıkarıyor.

1730 titrem bal üretimi bekleniyor

Kışın ve ilkbaharda aktif olan yağışlarla doğanın bitkilerle çeşitlenmesi, tescilli Kars balının kalitesini da artırdı.

Kentte 700 arıcıya ilgilendiren 65 bin kovanda bu zaman 1730 titrem bal üretimi bekleniyor.

Türkiye Tarım Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Şarki Rum Havza Sorumlusu Hiçlik Ertaş, AA muhabirine, 2022 yılının çiftçiler için artağan geçtiğini söyledi.

Kars’taki zengin nebat örtüsünün coğrafi işaretli Kars balında yetişkin görk oynadığını ifade eden Ertaş, şöyle konuştu:

“Tarım ve hayvancılıkta sonuç yıllarda bildirme evire çevire dönemi geçirdik diyebiliriz. Türkiye’dahi coğrafi işaretli bal sayılıdır ve bunlardan aynı tanesi bile Kars balıdır. Kars balının florası zengin ve rastgele kimyevi gübre kullanılmamaktadır. Bizim toprak mera ve yaylalarıyla nam saldı. Bu vejetasyon zenginliği, hayvancılığa yansıdığı kadar arıcılığa dahi büyük ulama sunmaktadır.”

“Açan çiçekler, balın kalitesini, aromasını artırdı”

Ertaş, plato ve meralardaki arılıklarda bal hasadını tamamladıklarını belirterek, kentte kişmiri kapçık balı birlikte ürettiklerini dile getirdi.

Kara kapçık balında seçkin şeyin natürel olduğunu aktaran Ertaş, “Değme çerçeve, çırağ kullanılmıyor. Arının özlük katıksız örmesiyle yaptığı ve içine bal doldurduğu kovandır. Vatandaşlar Kars balını ferah ferah tüketebilir, Kars balı Türkiye ortalamasına bakarak çok dolgunca durumda. Mayıs ve haziran aylarından mevrut yağışlarla açan çiçekler balın kalitesini, aromasını artırdı.” diye konuştu.

Arıcı Gaye Suner dahi bu mevsim kalitesi ve verimiyle dolgunca bal elde ettiklerini anlattı.

Önceki yıllarda yağışsızlık zımnında çok tartı yaşadıklarını hatırlatan Suner, “Bu yıl pir yağmur vardı ve değme tarafta çiçek vardı. 300 kovanım var, kovan başı 10 kilo organik bal aldık.” dedi.Share: