Halk Oyunları Kibar Kategorisi Türkiye Finali Zafer Kupası, Kütahya’da yapıldı

Iri Taarruz’un 100. yılı nedeniyle düzenlenen El Oyunları Kulüpler Arası Erkân Kategorisi Türkiye Finali Galebe Kupası, Kütahya’dahi gerçekleştirildi.

Türkiye El Oyunları Federasyonu (THOF) ile Kütahya Belediyesi hareket birliğiyle Kütahya Eskimemiş Spor Salonu’nda düzenlenen şampiyonaya Türkiye’nin ayrımlı illerinden 14 pakt katıldı.

Kulüpler, “geleneksel düzenlemesiz art” ve “geleneksel düzenlemeli eğin” kategorilerinde yarıştı.

Kıyasıya geçen yarışmalarda düzenlemesiz üst kategorisinde Diyarbakır Nurlu Gökalp Lisesi Deneyimsizlik ve Spor Kulübü bir numara, Gaziantep Ahali Oyunları Topluluğu ikinci ve Balkı Karaköse Konferans Kulübü da üçüncü oldu.

Düzenlemeli dal kategorisinde ise İzmir Egezade Hars ve Görüşme Gençlik Spor Kulübü birinciliği, Kars Dore Bilgisizlik Spor Kulübü ikinciliği ve Kocaeli Folklor Cahillik ve Spor Kulübü dahi üçüncülüğü elde etti.

THOF Başkanı Suat Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ahali Oyunları Kibar Türkiye Finali’ni Iri Galebe’in 100’üncü yılında Kütahya’de gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını söyledi.

Kütahya’nın karı sahipliğinden da az çok mutlu olduklarını tamlayan Katarakt, şunları kaydetti:

“Bizler Türkiye’mizin hars elçileri adına Iri Galebe’in gülen yüzleri kendisine sahnedeyiz. Kulüplerimiz Türkiye’mizin değişik yörelerine ilişkin halk oyunlarını burada sergiledi. Hepsine değişik teşekkür ediyorum. Böke olan ve aşama düz kulüplerimizi bile tebrik kartı ediyorum.”

Katılımcı kulüpleri kutlama fail Belediye Başkanı Alim Işık da “100 sene ilk sunulan ayrımsız mücadelenin sene dönümünde böylesine iyicene tıpkısı etkinliğe eş sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Ekiplerimiz, Türk kültürümüzün değişik değerlerini burada sergiledi. Gelişigüzel birini hayranlıkla izledik. Emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra basamak düz kulüplerin kupa ve madalyaları tören düzeni üyelerince sunma edildi.Share: