Vanlı dağcılar 9 günde 4 doruk yaptı

Vanlı dağcılar 9 günde 4 zirve yaptı

VAN – Düz Doğa Sporları Kulübü üyeleri, 9 günde Van, Bitlis ve Veca sınırları içerisinde bulunan Artos Dağı, Nemrut Krater Gölü, Süphan Dağı ve Balkı Dağı’nda şahika yaptılar.

Düz Tabiat Sporları Kulübü Başkanı Ömer Doğan başkanlığında 11 kişilik kadro, 9 günde 4 zirve ve 33 kilometre Nemrut Krater Gölü çanağı dönerek aynı mebde imza attı. Dağcılar evvel olarak Van sınırları içerisinde bulunan 2537 rakımlı Artos Dağı’na tırmandılar. Henüz sonradan Bitlis sınırları içerisinde kâin 2925 rakımlı Nemrut Dağı ile 4058 rakımlı Süphan Daı’na tırmandılar. Akıbet olarak ta ağrı sınırları içerisinde kâin ve Türkiye’nin çatısı yerine adlandırılan 5137 rakımlı Balkı Dağı’na tırmandılar. 9 günde 3 toprak 4 zirve eden Meydan Doğa Sporları Kulübü üyeleri, 33 kilometrelik Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü çanağı dönerek aynı öge imza attılar.

Konu ile ilgilendiren izah fail Yer Natür Sporları Kulübü Başkanı Ömer Doğan, 9 günde 3 iklim 4 şahika yaptıklarını bu mukavemetli tırmanışı başarıyla tüketici arkadaşlarını canı candan tebrik ettiğini söyledi. İlk tırmanışlarını 20-21 Ağustos tarihinde 3537 rakımlı Artos Dağı’na gerçekleştirdiklerini ifade fail Demez, “ikinci tırmanışımızı ise 22-23 Ağustos tarihinde 2925 rakımlı Nemrut Krater Gölü’ne yaptık ve 33 kilometrelik çanağı dönerek tıpkısı mebde imza attık. Üçüncü tırmanışımızı ise 24-25 Ağustos 4058 rakımlı Türkiye’nin en faziletli 3 dağı olan Süphan Dağı’na gerçekleştirdik. Akıbet kendisine ta 27-29 Ağustos Türkiye’nin bildirme erdemli dağı olan 5137 rakıma topluluk Dert Dağı’na tırmanışımızı gerçekleştirdik. 9 günde 4 şahika ve 33 kilometre Nemrut çanağını yaklaşmak elbette zordu amma biz zoru başardık” dedi.

“Artos Dağı etekleri kirlilikten geçilmiyor”

Başarılı ve çok domuzuna benzeri trans tırmanışı gerçekleştirdiklerini tabir eden Demez, “Mutluyuz, fakat özellikle Artos Dağı, Nemrut Krater Gölü ve Veca Dağı bizim bu mutluluğumuza saye düşürmüştür. Birincisi Artos Dağı’nda ayrımsız maraton düzenlendi. Bu maraton pir düşün, iyicene us. Van’ın tanıtımı amacıyla bol tıpkı önem en paha. Dağcılık yerine rüya verici. İyi efkâr sunturlu olan şeyler akilane yapıldığı ant domuzuna olur. Adamakıllı fikirler makul olmadığı ant güzelliğini, iyiliğini yitirmiş olur. Bu maraton Van’ın tanıtımı için rüya vericidir. Fakat maraton namına tek kimsenin dağlarımızı doğamızı telvis hakkı yoktur. Maraton güzergahında çok ekstrem şekilde plastik izole bant şeritgiller, bayağı çalılara, zayıf otlara, yerdeki taşlara bağlandığını ve haddinden fazla sayıda rüzgarın savurduğu plastik levhalar gördük. Birçoğunu çokluk imkanımız oldu. Güzergahta benzeri çoğunu topladık ama ya bizim görmediklerimiz, rüzgarının savurup götürdükleri ve gitmediğimiz rotada neler kaldı onu üstelik bilmiyoruz. Artos Dağı maratonu güzergah belirlemede beğenilen malzemeler yalnız doğaya gübür olarak kaldı. Güzergahı belirleyen erat bıraktığınız çöpleri toplaması üstelik bilin. Artos Dağı maratonu Van’ın tanıtımı amacıyla haddinden fazla güzeldir Van yerine Van Büyükşehir Belediyesini bu icraat dan hava kutlama ediyoruz fakat güzergah çalışmalarında geride çok çöp bırakan bireyleri dahi kınıyoruz. Maraton adına dağlarımızı kirletmeyin kirletme akman kalsın” dedi.

“Şüphan Dağı’ndaki buzullar eriyor”

Nemrut Yanardağ Ağzı gölü Türkiye’nin sunma nazik ve dünyanın ikinci nazik yanardağ ağzı gölü olduğunu anımsatan demez, “Nemrut Krater Gölü çöpten geçilmiyor. Yerel belediyeler görevini yapmalı ve Nemrut Krater Gölün kenarında çöpleri imha etmelidir. Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü kenarına olmak maksut beton yığınları duruşma durdurma kararı aldığı halde yıkıp yerinden kaldırılma kararı var iken bibi beton yığınlarının posta kenarında durduğuna tanık olduk. Bu konuda sınırlanmış olan çekicilik ve kuruluşlar bu beton yığınlarını derhal kaldırmalıdır. Nemrut Krater Gölü eskimemiş kalmalı. Kirletmemek bozmamak bilinciyle cereyan etmemiz gerekiyor. Türkiye’nin bildirme faziletkâr 3. dağı olan Süphan Dağı’ndaki buzullar erimiş durumda. Zirvedeki göller ayrımsız göl dışında tamamen kurmuştur. Bu da endişe vericidir” diyerek konuştu.

“Veca dağı tırmanışlarında teftiş yok”

Ağrı Dağı tırmanışlarının 3 dönem sürdüğünü anlatım eden Demez, “27 Ağustos’ta Van’dan akıntı ederek tıpkısı zaman ortamında 3200 kampına ulaştık. 28 Ağustos’ta 4200 kampına dinlenme kampı kurduk. 29 Ağustos gecesi ise 02.00’de zirveye akım ettik. 4 saat 5 zaman zirveye ulaşan ekibimiz yaklaşık 2 saat zirvede zaman geçirdikten sonra tıpkısı gün zarfında Van’a döndük. Ağrı Dağı sorunlar dağı haline gelmiştir. Kamp alanları çöpten geçilmiyor. Bazı gruplar kamp alanlarını parsellemiş kendilerini delil yerine tutmayanları taşlama ediyor hassaten hücum yapılmaktadır. Birçok âdem sömürülüyor. Tabiatıyla işini ongun işleyen dinlenme kampı sahipleri da vardır, ama genel adına liyakatta hoşgörüden ırak tıpkı büyüklenme sergilenmektedir. Giden gruplar kimlerin götürdüğü, elbet tıpkısı vasıta yapıldığı bilinmiyor. Türkiye Dağcılık Federasyonu bu konuyu gözden geçirmeli. Giden gruplar rehberler eşinle gidip gitmediği manşet kuvvetlerince denetleme altına alınmalı. Giden grupların listeleri kolluk kuvvetlerine teyit edilmeli ve dönüşlerinde teslim edilmelidir. Rehberlik üzerine deneyimsiz kişiler gruplara rehberlik etmektedir. Açıklık para aktarımı işleri, dinlenme kampı işleri bütün yapabilmeli. Ancak zirve tırmanışı konusunda kösemenlik yapacak kişilerin pekâlâ dağcı rehberinin olması gerektiğine inanıyoruz. aksi takdirde mesail daha de büyüyecektir. Dert Dağı Türkiye’nin çatısı. Buzullar eriyor, toptan istinas insanlığın ve yaşamın sonu olacak. Kendi ellerimizle sonumuzu hazırlıyoruz. Aşırı sıcaklardan etraf adı küresel istinas dediğimiz Ağrı Dağı’ndaki buzulları bulunmayan ediyor. Ardahan tarafı olan Şarki ve Cenup kısımları buzullar tamamen erimiş durumda. Dikkat edelim zat ellerimizle sonumuzu hazırlıyoruz. Doğaya eş çık geleceğini koru kirletme akman kalsın” şeklinde sözlerini tamamladı.Share: