Selçuklu Şehremini Pekyatırmacı: “Biz geçmişimize temas zaman erbap çıkıyoruz”

Selçuki Belediye Reisi Pekyatırmacı: “Biz geçmişimize değme ant cemaat çıkıyoruz”

BİTLİS – Konya’nın Selçuklu Belediye Reisi Ahmet Pekyatırmacı, Küçük Asya’nun tıpkı Türk yurdu olduğunu söyleyerek, “Tığ bin yıldır bu topraklardayız ve bu topraklarda olmaya devam edeceğiz” dedi.

Malazgirt Zaferi’nin 951’inci sene dönümü zımnında Çakal Armudu’ta gerçekleştirilen tebrik kartı etkinlikleri tamam hızıyla bitmeme ediyor. 1071 Odalık Alparslan’ın otağının kurulduğu Ahlat’taki Çarho bölgesinde devam fail kutlamalar; umum oyunları, mehter takımı gösterileri, güreş müsabakaları ve okçuluk kabilinden etkinliklerle bitmeme ederken, belediyeler birlikte kurulan çadırlarda tanıtımlarını sürdürüyor. Yabani Armut Belediyesiyle ‘cömert belediye’ olan Konya’nın Selçuk Belediyesi de kurduğu stantta tanıtımını gerçekleştiriyor. Vatandaşlardan bunaltıcı ilişki gören stantta ziyaretçileri ağırlayan Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Selçuki Belediyesi yerine 1071 Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümünde Çakal Armudu’ta olmaktan büyük sevinme duyduğunu belirterek, “Çakal Armudu bizim ahi belediyemiz. Bittabi Anadolu’nun kapılarının Türklere açıldığı düzlük. 1071’bile Malazgirt Zaferi’yle gelişigüzel Türklere Küçük Asya kapıları açıldı. 200 sene da Konya’mız başkentlik yaptı. Küçük Asya Selçuklu Devleti’ne başkentlik yaptı. Tığ de Konya’nın en büyük eşkâl ilçesi, Selçuki ilçesi olarak Yabani Armut’la ilişkilerimiz çerçevesinde organizasyonlarımızı birlikte gerçekleştiriyoruz. Çakal Armudu Belediyemizle birlikte bilcümle diğer çadırlarda olduğu üzere belediyelerimiz, kurumlarımız, derneklerimiz üstelik yerini almış durumda. Selçuklu Belediyesi namına tabii ismini aldığımız medeniyete reva şekilde, medeniyetimizin temsilciliğini dahi yapmanın gayreti ve çabası içerisindeyiz. Bu manada yaptığımız metin çokça organizasyon var. Ürettiğimiz pek haddinden fazla eser var. Bunları bile burada inşallah bu vesileyle sergilemiş olacağız. Şehremaneti meclis üyelerimizle, komutan yardımcılarımızla, grup arkadaşlarımızla alay malay yaklaşık 20 kişilik tıpkı grupla buradayız. YANLIŞSIZ Tümen Selçuki İlçe Başkanımız de bize eşlik ediyor. Tekrar Konya Büyükşehir Belediyemizin da çabukça cebin tarafta benzeri çadırı var. Onlar birlikte Konya’mızı burada katakulli ediyorlar. Çakal Armudu Belediyemizle, Konya Büyükşehir Belediyemizle birlikte inşallah burada Malazgirt Zaferi’nin yıl dönümünde bütün alay malay olacağız. Ferda Cumhurbaşkanımız burada olacak. Burada inşallah hem hitap edecek hem çadırlarımızı gezecek. Tığ dahi yerimizi aldık. Hazırlıklarımızı yaptık. Keçe çadırımızda hem Selçuklu Belediyesi olarak ürettiğimiz eserleri burada hem mevrut misafirlerimize, hem Cumhurbaşkanımıza arz etmeyi planlıyoruz” dedi.

“Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümünün kandırıcı olmasını irade ediyorum” diyen Komutan Pekyatırmacı, “Rum ayrımsız Türk yurdudur. Tığ bin yıldır buradayız. Bu topraklardayız ve bu topraklarda olmaya bitmeme edeceğiz. Biz geçmişimize seçme devir ehil çıkıyoruz. Ecdadımızın eserlerine gelişigüzel ahit sahip çıkıyoruz. Cemaat çıkmaya bitmeme edeceğiz. Çakal Armudu bizim cömert belediyemiz. Anadolu’ya Türklerin antre kapısı burası. Konya’mızda Anadolu’dahi Türklerin yerleştiği ve 200 yıl başkentlik yapan kadim bir şehir. Biz de ayrımsız şekilde medeniyetimize, geçmişimize, atalarımızın eserlerine ehil çıkmaya bitmeme ediyoruz” ifadelerini kullandı.Share: