Nemrut Dağı’nın eteklerindeki yaylalar yunak illerden gelen göçerlerin tercihi oluyor

Bitlis’in Ahlat ilçesindeki serin yaylalarda nazil göçerler kamu zorluklarına rağmen hayvancılığı sürdürüyor.

İlçe sınırlarındaki Nemrut Dağı, erbap olduğu akarsu kaynakları, bereketli mera ve meralarının birlikte akman ve serin havasıyla hele Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki yunak illerden mevrut haddinden fazla sayıda göçebe aileye ve binlerce küçükbaş hayvana eş sahipliği yapıyor.

Dağın eteklerindeki 2 bin 600 rakımlı yaylada çerge kurarak yaklaşık 5 kamer nazil göçerler, teknoloji ve sosyal hayattan uzakta doğayla bağırsak içe bir hayat yaşıyor.

Günün geçmiş ışıklarıyla yoğunluğun başladığı yaylada kadınlar karı işlerini yaparken erkekler üstelik hayvanların bakımıyla ilgileniyor. Daha sonraları sağımı yapılan hayvanlardan elde edilen sütle yoğurt, sadeyağ ve peynir üzere ürünler yapılıyor.

Geçen yıl aktif olan kuraklığın arkası sıra bu sene yağışlarla canlanan yaylada elan ferah aynı zaman geçirmenin mutluluğunu tüvana göçerler, ürünleri hem satıp hem de ihtiyaçları için bilinmeyen kışa hazırlanıyor. Yayladaki kollar birlikte ebeveynlerinin çalıştığı tam oyunlar oynayarak eğleniyor.

“Buranın havası suyu çokça temiz”

Ailesiyle Batman’ın Beşiri ilçesinden gelerek Nemrut Dağı eteğindeki yaylada nazil Abdulrezzak Başıboş, AA muhabirine, hayvancılığın en yumruk mesleklerden biri olduğunu söyledi.

Hayvanlarını 20 yıldır Nemrut Dağı eteklerine getirdiğini anlatan Azade, “Burada çadırlarda kalıyoruz. Günde iki kere benzin sağıyoruz. Herhangi Bir dönme bir işi yapıyoruz. Başka sözleşme kaynağımız olmadığı üzere mecburen bu işi sürdürüyoruz. 600 koyunum var. Yaylada 5 ay kalıyoruz. Buranın havası suyu haddinden fazla temiz. İnsanlar burada yalınç görgüsüz hastalanmıyor.” dedi.

“Tabiat ile bağırsak içe sürdürmek çokça domuzuna”

Nurullah Başıboş ise yıllardır buradaki yaylaya geldiklerini belirterek, “Yaklaşık 1200 efsanevi besliyoruz. Yayla yaşamı takatli ama huy ile iç içe yaşamak haddinden fazla iyicene. Batman çok ısıdam, buranın havası serin. Seçkin şeye karşın renkli aynı hayatımız var.” diyerek konuştu.

Geçimlerini hayvancılıkla sağladıklarını anlatım fail Mehmet Erkin de mesailerinin günün evvel ışıklarıyla başladığını belirtti.

Yaklaşık 3 saat benzen sağdıklarını, arkası sıra hayvanları otlatmaya götürdüklerini anlatan Azade, “Akşam Ezanı yeniden getirip benzin sağıyoruz. Hayvancılık haddinden fazla ağırlık amma isteyerek yapıyoruz. Yaylada albeni serin ve bereketli müvellidülhumuza var. Dönüşte ise 25 günde Batman’a ulaşıyoruz.” dedi.

Share: