Van’da “Toplumsal Politikalarda 7 Havza 7 İl” toplantısı yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Oturmuş üyeleri, “Toplumsal Politikalarda 7 Bölge 7 İl” programı kapsamında, Van’birlikte güruh düzenledi.

Edremit ilçesindeki Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen toplantının ardından açıklama yapan Vali ve Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Saz Şairi Balcı, Cumhurbaşkanlığı Içtimai Politikalar Yerleşmiş’nun, sahadan aldığı bilgileri evvel ağızdan derlemesi ve bu bilgilerin siyasa haline getirilmesi açısından toplantıların hayır olduğunu belirtti.

Güzel tıpkı toplantının gerçekleştirildiğini aktaran Balcı, “Misafirlerimizi Van’ımızda ağırlamaktan mutluluk duyduğumuzu tabir ediyorum. Toplantının memleketimize, milletimize güzel, güzel olmasını diliyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Politikalar Oturmuş Başbuğ Vekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan ise izlence kapsamında dördüncü ziyaretlerini Van’a gerçekleştirdiklerini söyledi.

Toplantıya katılan sivil cemiyet kuruluşlarının, dezavantajlı grupların ve kamu kurumlarının temsilcileriyle aynı araya gelerek Van’ın mefret sosyal sorunlarının neler olduğuna yönelik muhteşem bilgiler elde ettiklerini dile getiren Işıkhan, şunları kaydetti:

“Toplumsal siyaset uygulamalarında sonuç 20 yıllık çevrim ortamında bükülme niteliğinde icraat, politikalar ve bakım modelleri geliştirildi. Başta dezavantajlı gruplar koyulmak için engelliler, yaşlılar, dallar, martir yakınları, sezonluk tarım işçileri gibi bir nice grubu kapsayan bu politikaların elbette ele alındığı, vatandaş gözünde lacerem değerlendirildiği ve burada içtimai politika ihtiyaçlarının neler olduğunun belirlenmesi noktasında bu ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Halk tamamen toplumsal politikaların 20 yıl süresince uygulandığını görmekteyiz. Siktirici de dirimsel dağılımının karşılık bir şekilde vatandaşlara yansıması noktasında toplumsal politikalar çok heybetli tıpkısı yere eş. Tığ dahi burada 7 nahiye 7 devlet kapsamında Van’ı konuşma ettik. Burada önemli bilgiler elde ettik. Yekpare katılımcılara teşekkürname almak isterim. Ankara’ya döndükten sonraları verileri işleyerek dip makama yeryüzü edeceğiz. “

Toplantıya, Iş ve Toplumsal Güvenlik Nazır Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, Asamble Üyesi Dr. Gaye Yılmaz, Cumhur Reisi Başdanışmanı Gülşen Orhan, SELIM Tümen Van Saylav Abdulahat Arvas üstelik katıldı.Share: