Van YYÜ’de eskimemiş acil servis binasının temeli atıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezinin yıpranmamış evgin servis binasının temeli planlı törenle atıldı.

YYÜ yerleşkesinde planlı törende konuşan Ilbay ve Büyükşehir Şehremaneti Başkanvekili Âşık Balcı, Dursun Odabaş Tıp Merkezinin çevredeki illere bakım veren majör aynı şifahane olduğunu söyledi.

Uyumlu ayrımsız hareket birliğiyle Van’ı geleceğe hazırladıklarını tamlayan Balcı, şöyle konuştu:

“Hem gündelik problemleri çözmeye hem dahi şehrimizi ati kuşaklara hazırlamaya çalışıyoruz. Türkiye temas alanda ilerlerken tığ da ilimizde buna basamak uydurmaya çalışıyoruz. Eğitimden sağlığa, spordan toplumsal politikalara, kültür turizmden ulaşıma, iletişimden erke sektörüne, çevreden zirai altyapıya, birey dayalı değme alanda Van’ı güzelleştirmeye çalışıyoruz. Hemşerilerimizin dirlik, sağlık ve refahını hatırlamak için milletvekillerimiz, üniversitemiz, aksiyon dünyamız, esnafımız ve basınımızla birlikte canla başla çalışıyoruz. Çok sunturlu işlemler yapmaya devam edeceğiz. Temelini attığımız yıpranmamış binanın kandırıcı olmasını diliyorum.”

DÜRÜST Tümen Van Mebus Abdulahat Arvas ise Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetinde keyif alanında çokça kocaman çalışmaların yapıldığını vurguladı.

Van’ın mecmu ilçelerinde amme hastanelerinin bulunduğunu kaydeden Arvas, “Şehir genelinde 15 kamu hastanesi var. Havza illerine seslenme fail darülfünun hastanemiz burada afiyet üssü yerinde. Temelini attığımız müstacel servis binasının tatlıca olmasını diliyorum.” dedi.

SELIM Öğür Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar bile üniversitede birçok kalburüstü çalışmanın yapıldığını tabir etti.

Gülaçar, “Üniversitemizde bugüne kadar bir nice yapının temelini attık. Bugün üstelik kullanılmamış ivedili servisi binasının temelini atıyoruz. Şehrimiz ve bölgemiz namına çokça mutluyum.” ifadelerini kullandı.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli üstelik Dursun Odabaş Tababet Merkezinin bölgede tahminî 3 milyon nüfusa bakım veren bire bir sayrılarevi olduğunu bildirdi.

Hastanelerinde günce kısaca 4 bin 500 hastanın muayenesinin yapıldığını belirten Şevli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hastanemiz, okkalı hizmet ünitesi ve servisler dahil toplamda 400 akak namına düşünülmüş olmasına karşın mütezayit talepleri bastırmak için 662 akak kapasitesine çıkarılmıştır. Sağlık Bakanlığımızın hastaneler amacıyla belirlediği standartlar dikkate alındığında mevcut yatak sayısıyla 105 bin metrekarelik aynı alanda bakım vermesi gerekirken, cemi bu hizmetleri 55 bin metrekarelik bir alanda gayretle sunmaya çalışıyoruz. Türlü güçlüklere rağmen özverili talim üyeleri ve gayrı esenlik çalışanlarıyla bölgemize hizmet veriyoruz. Tıbbi madun yapısıyla ve hizmet kalitesiyle birinci önceliği, halkımızın ümit ve memnuniyetini en üst düzeyde tutmak olan merkezimiz, hızlı hızlı yenilenen sağlık sektöründeki teknolojiyi izlem etmekte ve bu doğrultuda yenileme çalışmalarını devam ettirmektedir.”

İl Müftüsü Mehmet Sırrı Şık’ın yakarış etmesinin arkası sıra temele evvel harcın dökülmesiyle sona aziz törene, Tuşba Belediye Reisi Salih Saf, rektör yardımcıları, akademisyenler ve sayrılarevi personeli katıldı.Share: