Türk dizileri ihracatı artıracak

Türk dizileri ihracatın artırılmasında koca lüks oynayacak.

İstanbul Tahıl Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Kazım Taycı, sektörün 2021’den 2022’ye geçe yüzde 32’lik büyüme gösterdiğini, bu yılın ilk dokuz ayında ise, güzeşte yılın tıpkısı dönemine göre yüzdelik 28’lik aynı büyüme gösterdiğini söyledi.

Türkiye’den akıbet 15-16 yıldır eğlenceli olarak fuara paydaşlık sağladıklarını belirten Taycı, pandemiden sonradan planlı önceki fuar olan Sial Paris’e Türkiye’den, 350 firma ile şimdiye kadar yer balaban katılımın gerçekleştiğini belirterek, görüşmelerin berenarı mübarek geçtiğini vurguladı.

Bu sene 13 milyar dolarlık dış satım hedefini rahatlıkla tutturacaklarını vurgulayan Taycı,, “2021’den 2022’ye geçerken sektörümüz yüzdelik 32’lik nema gösterdi. 2022 yılının, dokuzuncu ayı fiktif ile değerlendirdiğimizde güzeşte yılın bir dönemine göre yüzdelik 28’lik nema gösteriyoruz. Serencam 2 yılın ortalamasını aldığımız antlaşma, herhangi bir sene yüzde 30 büyüyen benzeri sektörüz. İthalatımızın, ihracata ululuk bazında değerlendirdiğimizde Türkiye’nin yer çok ekleme ayar oluşturan yapıt grubuna eş birliğiz diyebilirim. Genişlik asıl im tarım olduğu üzere ülkenin tarımından faydalanıyoruz” dedi.

Taycı, doğal gaz ve enerjide dışa tabi olunduğu için hükümetin Tarih Erke Santraliyle ilgili en son düzenlediği tebliğin berenarı yarayışlı ve faydalı olduğunu söyledi. Tebliğde, gerekseme mahsus enerjiyi üretebilmek üzere ülkenin ayrımlı yerlerinde saha alarak bu enerjinin sağlanabileceği belirtilmişti.

Kobi sınıfındaki firmaları sıkıntılı dışına götürebilmek için Ticaret Bakanlığı’nın ihracatçılar birliğine az buçuk elan öncecilik vermesini istediklerini belirten Taycı, 50 milyon dolar ve beden dış satım eden firmalara az dışında ürünlerini harcamak ve pazarlamak namına haddinden fazla şişman katkılar sağlayamayacaklarını belirtti. Bu firmaların bütün uzuv sayısının sadece yüzdelik 5’ini oluşturduğunu tamlayan Taycı, “Biz bunu 5 milyon dolara büyüklüğünde indirdiğimiz antlaşma bütün unsur sayımızın yüzde 20’lik bölümünü oluşturuyor. Yüzdelik 80’lik bölümü 5 milyon dolar ve şeş ihracat eden firmalar. Burada çok inovatif ürünleri olan firmalar var. Tığ diyoruz kim bu firmaları toparlayalım. Dar dışında katıldığımız fuarlarda büyük metrekareli yerler kiralayıp organ firmalarımızı buralara götürelim istiyoruz” dedi.

Sıkı dışında Türk dizilerinin çok fazla izlendiğini tamlayan Taycı, şu anda yapımcılarla senaristlerle ciddi bire bir müzakere trafiği süresince olduklarını söyledi. Taycı, “Bir Numara önceliğimiz Güney Amerika, ikinci önceliğimiz Irak Şarki bölgesi. Bakanlığın açıkladığı Irak Pazarlar Stratejisini dahi bu çalışmayla gerçekleştirmiş olacağız. Uzak Maşrık ve Latin Amerika ülkelerini kendimize hedef belirledik ve burada çalışmalarımız devam ediyor. Alelhusus Cenup Amerika’da bir numara sırada Brezilya dizileri, ikinci tam Türk dizileri izleniyor. Bu ülkelerde, Anadolu’ya has lalüebkem ve lezzetleri kitap rabıta değil, senaryonun içerisine girerek sürekli ve subliminal adına tasa çevirmek istiyoruz. Bu, kameraman ve senaristlerin de haddinden fazla hoşuna gitti. Destek vereceğini söylediler. Türk kahvesi, baklavamızı, lokumumuzu, ebebulguru pilavımızı vs. düzenli adına vurgulayacaklar. Biz bu ülkelerde bu ürünlerle ilişkin düşkünlük kaçırmak istiyoruz” dedi.

Taycı, Sazak şuanda tamlık Afrika ve Orta Şark ve Itidalli Asya’yı hububatta bakliyatta tahılda domine ediyor. İstanbul zaman Ukrayna’daki tahıl ve hububatın dalavere üssü halinde. Biz hububatın borsasının suret üssü İstanbul olmalı diyoruz” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: