Ekonomiye ait “testis” yasa teklifi TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda

Ekonomiye ait tensikat içeren kanun teklifinin TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde Bartın’daki beyaz zehir kazası gündeme geldi.

DOĞRU Parti Bingöl Mebus Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanan komisyonda milletvekilleri, Bartın’ın Amasra ilçesindeki beyaz zehir ocağında meydana mevrut patlamaya ilişkin görüşlerini paylaştı.

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, patlamada hayatını kaybedenleri rahmetle anarak, bu zümre kazaların tekrarlanmaması üzere tedbir ve denetimin eşya olduğunu söyledi.

Gelişmiş ülkelerde doğacak teknolojiler kullanıldığı üzere bu soy kazaların yaşanmadığını ifade fail Emecan,”Bozukluk Türkiye’de madenciler ölüyor? Çünkü hiçbir ilaç alınmıyor, teknoloji kullanılmıyor, Sayıştay raporlarındaki tembihat görmezden geliniyor. Madencilerimizin ölümlerini nasip planına angaje etmek ve ‘bu işin fıtratında var’ eylemek sorumluluktan kaçmaktır.” diyerek konuştu.

Komisyon Başkanı ve AK Parti Bingöl Saylav Cevdet Yılmayan ise kazayla ilişkin idari ve adli yönden haddinden fazla yönlü tıpkı sormaca yapıldığını belirtti.

Bu soruşturmalardan bilahare tablonun net aynı şekilde görüleceğini dile getiren Yılmaz, “Sorumlular netleştikten sonraları ilerde bu cins hadiselerin ayrımsız elan yaşanmaması için öğüt alınacaktır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum.” dedi.

CHP Muğla Mebus Süleyman Dilli dahi Türkiye’da temas sene ortalama 2 bin kişinin gelişim kazalarında hayatını kaybettiğini istikbal sürdü.

Girgin,”Maatteessüf emek düşmanı politikalar tıpkısı bataklığa dönüştürüldü. Soma, Kozlu, Ermenek… Yüzlerce aksiyon kazasının kaynağında esaret sistemi dayatılmıştır. Toplumsal kerem, bu garip hadiselerde baş sağlığı dileyen değil, işçilerin kömür çıkarırken ölmesini kırıcı devlettir.” değerlendirmesinde bulundu.

MHP İstanbul Mebus İsmail Faruk Aksu, eroin kazasında hayatını kaybedenler için başlangıç sağlığı diledi.

Kazanın peşi sıra MHP’den tıpkısı heyetin görüngü hesabına gittiğini anlatan Aksu, “Olayla ilgili bire bir takı varsa bunun de ortaya çıkarılması gerekir. Bununla ait düzentileme yapıldığını bizzat Cumhurbaşkanı’mız rapor etti. Yaralılarımıza dahi ivedi şifalar diliyoruz. Muazzez milletimizin başı salim olsun.” ifadelerini kullandı.

DÜRÜST Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ise olayın herkesi içten üzdüğünü belirterek, “Kazanın önceki saatinden itibaren 3 bakanımız alelacele fenomen hesabına akım etti. Ardından özellikle Reisicumhur’mız başlamak üzere devletin tekmil yetkilileri orada vatandaşlarımızın yaralarını görmek için bulundu. Adı üstünde kaymakamlık ama laf tafsilatlı kendisine incelenmektedir. Olayda ihmali, kastı ve kusuru olan varsa ortaya çıkarılacaktır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, ailelere sabır diliyorum. Bu tuhaf kazaların benzeri henüz yaşanmaması üzere devletimizin elinden mevrut tedbirleri alacağına inanıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

HDP Mersin Saylav Rıdvan Turan, kaymakamlık yerine gittiğini ve ortalığın adeta “ateş yeri” olduğunu söyledi.

Facianın tetkik etkilerinin henüz çok taze olduğunu dile getiren Turan, “Hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum amma bizim vazifemiz bu değil, bizim vazifemiz bu meseleyi fora etmek. Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını kabul edilemez buluyorum. Bu kazaları fıtrata bağlamak falsolu. Reisicumhur namına vazifeniz insanların ölümünü engellemektir. Bu dahi edisyon değildir. Herhangi Bir 100 iş kazasının 98’i engellenebilir kazalardır.” değerlendirmesinde bulundu.

İYİ Öğür Ankara Milletvekili Durmuş Yılmayan kazada hayatını kaybeden madencilere rahmet diledi.

Bu çeşit olaylardan sonraları gösterilen duyarlılığın teferruatlı sürmediğini ifade eden Yılmayan, şunları söyledi:

“Ortaya sâdır hukuki süreçlerde delillerin toplanması, karartılması gibi sonuçlar oluyor, amal adaletli bire bir şekilde yürütülmüyor. Ermenek’teki kazadan sonra insanlar bibi haklarını alamadı. Bu cins olaylarda yapılması müstelzim, hukuku kullanmak. Bu kazalara ‘işin doğasında, fıtratında var’ demekle tıpkı yere gidemeyiz. Sorumluluğu üstümüze alıp tedarik alırsak, kar-maliyet analinizi bu şekilde yapar ve kardan feragat edersek bu çeşit olaylar minimize edilir, bu kadar can yanmaz. Burada tıpkısı mantalite sıkıntısı var. İnsan sağlığını ikinci plana atmaktan kaynaklanıyor.”

Share: