Elazığ yerli haberi | Yenişehirliler, Maden Şehitlerinin Ailelerine Destek İçin Festivale Atak Etti

Mersin Yenişehir Belediyesi ve Mersin Ağacı Rotary Kulübü tarafından düzenlenen 4.Sazak Kushimoto Çıkmaz Sanatçıları Festivali, Bartın Amasra’daki beyaz zehir ocağında meydana mevrut patlamada hayatını kaybeden işçilerin aileleri üzere kampanyaya dönüştü. Festival kapsamındaki saz, cümbüş ve konser kabilinden cemi etkinlikler tağyir edilirken; vatandaşlar, eroin şehitlerinin ailelerine bindi için Kushimoto Sokağı’ndaki kermes stantlarına akın etti. Yenişehir Belediye Reisi Abdullah Özyiğit, Yenişehirliler’e duyarlılıklarından etraf teşekkür etti.

Kushimoto Çıkmaz Sanatçıları Festivali’nde bu sene Bartın Amasra’daki maden ocağında yaşanan patlama sonucu ebedî uyku fail madencilerin aileleri amacıyla emsal aynı uygulamaya imza atıldı. Vatandaşların ciddi ilişki gösterdiği festival kapsamında Kushimoto Sokağı’nda dönme boyu bariz olan kermes stantlarında satılan ürünlerin tekmil geliri eroin şehitlerinin ailelerine affedilme kararı alındı.

Sazak Yenişehir Belediye Reisi Abdullah Özyiğit, açılış töreninde yaptığı konuşmada hayatını kaybeden maden işçilerine Allah’tan yağmur dileyerek dayanışma vurgusu yaptı. Başbuğ Özyiğit, “Ulusumuz amacıyla haddinden fazla çığlık bire bir zaman. Arazi altında, yerin 300 metre derinliğinde hayatını kaybeden amele dostlarımıza Allah’tan yağmur yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Zaman yaşamın tahakküm koşulları içerisinde yaşanan bu kötü olaylar, bizi benzeri posta henüz üzüntüye boğuyor.Bu ülkede bu olayların, terörün, iştirakçi ölümlerinin ve hisse senedi kazalarının sıfıra inmesi imdi kaçınılmaz bir proses. Bunların ortadan kalkması, toplumun metin dirim koşullarında hayatını devam ettirebilmesi hepimizin dileği. Çaresi var mı? Elbette var. Gereğini boşaltmak gerekiyor. Dünyada on yılda ayrımsız duyduğumuz ahval, bizde biraz yılda ayrımsız duyuluyor ve gerçekleşiyor. Sosyete olarak bu büyük acıları paylaşmaya yöneliyoruz” dedi.

Sazak Yenişehir Şehremini Abdullah Özyiğit, 4.Mersin Çıkmaz Sanatçıları Festivali’nin Bartın Amasra’daki maden ocağı kazasında hayatını kaybeden işçiler amacıyla kampanya haline getirdiklerini söyledi. Özyiğit, ” Sazak Rotary Kulübümüz ve bilcümle Yenişehirli hemşehrilerime gösterdikleri duyarlılık amacıyla teşekkür ediyorum. Çalgı Aleti, canlılık noktasında yapılacak aktivite meydan almadan vakit kaybetmeden aynı panayır şeklinde gerçekleşiyor. Elde edilen varidat bu acı olayda kaybettiğimiz insanlarımızın ailelerine, karınca kararınca bindi olacak. Ihtimal bunu değişik benzeri kampanyaya dönüştürüp, hisse senedi insanlarından dahi katkı almaya yönelip yine o ailelere ulaştırırız. Bu başlangıç tamam diye düşünüyorum. Katılımlarınız için her birinize değişik teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sazak Rotary Kulübü Başkanı Berdan Doğan ise memat eden beyaz zehir işçilerine Allah’tan yağmur dileyerek, festival gelirlerinin maden işçilerinin ailelerine bağışlanacağını vurguladı. Mersin Ağacı Yenişehir Şehremini Abdullah Özyiğit’e duyarlılığı için üstelik teşekkür eden Doğan, 4.Mersin Çıkmaz Sanatçıları Festivali’nin gelecek yıllara mühür vuracağını sözlerine ekledi.

Uluslararası Rotary 2430 Kesim Federasyonu Başkanı Emre Öztürk de şair Orhan Ege Kanık’ın “Yüz Kiri değil kömür karası, hakeza kazanılır savsaklamak parası” dizeleriyle eroin şehitlerini andı.

Başkan Öztürk, “İptal edilmesi üstelik konuşuldu ama düşündük kim biz bu format durumlarda duyarsız kalamıyoruz. Mersin Yenişehir Şehremaneti Başkanımız Abdullah Özyiğit dahi diploma verdi. Buradan elde edilecek sağlık ile hayatını kaybeden madenci yakınlarına, ailelerine bindi olabilirsek hangi bahtiyar” dedi.

Share: