Trabzon’da Ertuğrul Fırkateyni şehitleri anıldı

Trabzon’üstelik Ertuğrul Fırkateyni şehitlerini ihtifal programı düzenlendi.

Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Trabzon Şubesince Hamamizade İhsan Koca Hars Merkezinde gerçekleşen izlence, içtinap etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı, Kur’an-ı Semih tilaveti ile bitmeme etti.

Trabzon Vali Yardımcısı Yüksek Yılmaz, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişine bakıldığında haddinden fazla sayıda şehit ve gazi olduğunu söyledi.

Osmanlı döneminde Ertuğrul Fırkateyni’nin Japonya’evet bindi amacıyla gönderildiğini tamlayan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Ülkemiz çok el şartlarda kuruldu. Hepimiz biliyoruz. Burada martir ailelerimiz ve gazilerimiz var. Şüheda ve gazilerimiz ile onların yakınları bizler amacıyla haddinden fazla hususi. Onlar vatanın ayrılamaz bütünlüğü, kontak, el birliği ve mübarek değerlerimiz için canlarını feda eden insanlar, onların değerlerini celal ve kavim hesabına çokça gani bilmemiz gerekiyor. Yeni nesillere katiyen aktarmamız gerekiyor. 19 Ilkgüz Gaziler Günü’nüzü da tebrik kartı ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal, cebe arkadaşları gelmek için şehitlerimize Allah’tan rahmet ve gazilerimize esenlik diliyorum.”

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı da Ertuğrul Fırkateyni’nin Türk-Japon dostluğunun kebir bire bir dayanaklık etmek olduğuna meni ederek, “Şehitlik bizim inancımızda haddinden fazla majör aynı kavram. Kur’an-ı Alicenap’birlikte şehitlerimizin cennete gideceği ve 70 kişiye üstelik şehadet edeceği belirtiliyor. Bu değerlerimizi gençlerimize öğretmemiz lazım. Bizim dedelerimiz hiçbir zaman vatana hainlik falanca söyleniyor evet geçen devir benzeri belediye reisi söyledi, biz dedelerimizle gurur duyuyoruz.” diyerek konuştu.

Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Trabzon Şubesi Başkanı Ahmet Tezcan, fırkateynde toplamda Trabzonlu 71 askerin şehit düştüğünü kaydederek, şehitlerin ve gazilerin öneminin gençlere anlatılması gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından İstanbul Maharet Üniversitesi Aritmetik Mühendisliği Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Soğan Çiçeği Şentürk bile “Ertuğrul Fırtateyni’nin Tarihi” konulu sunumunda fırkateyninin Japonya’evet yolculuğunu anlattı.

Şentürk, fırkateynin ruz açısından önemine değinerek, “Ertuğrul Fırkateyni’nde Akçaabat’tan 16, Sürmene’den 13, Of’tan 11, Maçka’dan 8, Yomra’dan 7, Vakfıkebir’den 4, Beşikdüzü’nden 3, Tonya’dan 1, Trabzon merkezden dahi 8 denizci bulunmaktaydı.” dedi.

Trabzon Üniversitesi İktisadi, İdari ve Içtimai Ulum Fakültesi Devir Bölümü Dr. Akademisyen Açık Deniz Gündeş Bulut, “Ertuğrul Fırkateyni Kazası’nın Trabzonlu Şehitleri” konulu sunum yaptı. Keder, sunumunda fırkateynin yola çıkışı ve gurup sürecinde yaşananlarla ilişik katılımcılara hikmet verdi.

Etkinlik kapsamında, Prof. Dr. Şentürk’ün hazırladığı ferdî ışık sergisinin açılışı üstelik yapıldı.Share: