Engellerini spor sayesinde yendiler

Eskişehir Görme Engelliler Spor Kulübü (EGES) Başkan Yardımcısı Yusuf Çınar, Türkiye’dahi gelişmekte olan paralimpik spor dalının, domestik bölgelerde mevcut dernekler ve spor kulüpleri sayesinde mânialı insanların hayatlarında bakir kapılar açılmasını sağladığını anlattı.

Kulüpte görev almasının yanı sıra bir hastanede çalışarak hayatını idame eden Çınar, spora ilgisi olan âmâ vatandaşların Eskişehir Müşahede Engelliler Spor kulübü çatısı altında bir araya geldiklerini belirtti. Yusuf Çınar, kulüpte görme engelli bireylerin hem spor faaliyetleri yaparak metin bire bir dirim sürdüğünü hem birlikte kendisi gibi insanlarla ant geçirerek içtimai hayata elan bereketli harmoni sağlayabildiklerini anlatım etti. Kulübün 2003 yılında kurulduğunu belirten Çınar, şu anda 50 sporcuyu bünyesinde barındırdıklarını ve takımlı ve ferdi branşlarda etkinlik gösterdiklerini dile getirdi. gözsüz spor kulübünden ve yaşanılan sıkıntılardan bahseden Çınar, “Paralimpik sporculuğun ön planında gayet olumlu bir imge verilse da ense planında sporcular ve kulüpler bir nice konuda şikayetçiler” diye düşüncesini söyledi.

“Engelin kabullenilmemesi zatî gelişimin aksatılmasına faktör oluyor”

Özürlü insanların spora katılımının sosyete marifetiyle gördüğü derece karşı konuşan Çınar, “Takatli duyarsız sayılmazlar fakat çok birlikte derece gördüğümüzü söyleyemeyiz. Hususi eğitim okullarından bindi vermeye gelenler oluyor. Topluluk nezdinde bizim yeryüzü çok düzelmesini istediğimiz husus âmâ insanların kendilerini kabullenmekte zorlanmalarıdır. Engelin kabullenilmemesi, şahsi gelişimin aksatılmasına etmen oluyor. Kabullenebilen insanlar ise psikolojik kendisine rahatlamış ve yetenekli yönlerini keşfedebilir kuzuluk geliyor. Fakat aileler, toplum baskısından etkilenerek çocuklarını mânialı aynı can namına akseptans etmiyorlar ve onların işlerini zorlaştırıyorlar” dedi.

“Teşvikler arttırılırsa arkadaşlarımız sporu hayatının merkezi haline getirebilirler”

Peşi Sıra teknik adına yaşadıkları problemlerden bahseden Çınar, “Tesisleşme üstüne sıkıntılar yaşıyoruz. Bizler amacıyla takkadak bire bir nüsha spor salonu var ve anlaşılan saat aralıklarında çalışabiliyoruz. Sporcularımız müteharrik insanlar olduğu üzere saatler çakışabiliyor veya bambaşka nedenlerden kıran egzersiz yapamıyoruz. Şayet yasal zorunluluklar getirilebilir ise işte müteharrik sporcular için hususi izinler çıkartılabilir. Bu sayede sporcular, gelişimleri üzere bundan sonra mesafe ayırabilirler. Şevket marifetiyle kombinasyon edilen turnuvalar amacıyla ödenekler veya maddi motivasyon uygulamaları çıktı arttırılırsa özürlü arkadaşlarımız sporu hayatının merkezi haline getirebilirler” diye niteleyerek tabir etti.

“Basında kendimizi banko artık tavzih etmek istiyoruz”

“Sakat sporlarının medyada yeterince demet görüyor mu?’ sorusunu cevaplayan Çınar, “Paralimpik oyunlarında milli takımdaki başarılarımız sonuç zamanlarda çokça dolay çekim çıkıyor. Fakat bu arkadaşlarımız parlaması tıpkısı zamanda istekli futbol takımlarının düşüşe geçtiği zamana dek geliyor. Ruzname değişmek amacıyla kullanılıyor türkçesi. Basında kendimizi banko imdi tavzih etmek istiyoruz zira televizyonlarda, gazetelerde bize balya gelip ilham alacak birçok engelli arkadaşımız mümkün” diye konuşmasını bitirdi. – ESKİŞEHİR

Share: