Taş devrinden küsurat in apartman samanlık oldu

Taş devrinden artan in apartman samanlık oldu

Sivas’ın Zara İlçesine ilişkin Tödürge köyünde mevcut binlerce yıllık oyma kaya mağaralarına köylüler, hayvanlarını uğraşmak üzere kullandığı saman balyalarını istifliyor

SİVAS – Sivas’ın Zara İlçesine bağlı Tödürge köyünde kâin binlerce almanak oyma kaya mağaralarına köylüler, hayvanlarını korumak için kullandığı saman balyalarını istifliyor.

Sivas’ın Zara ilçesine 15 kilometre uzaklıkta mevcut Tödürge köyü binlerce yıllık apartman görünümü kaya mağaraları ile dikkat çekiyor. Mağaraların tahminî 4 bin sene önce barınma ve korunma için yapıldığı tutum ediliyor. Kayaların oyulmasıyla yapılan ve 100’e mail mağaranın bulunduğu yerleşim yeri, birlikte ve madun alta bakıldığında ise barbar bir apartman görünümünü andırıyor. Yer düzenlenmesinin yapılarak turizme kazandırılmayı muntazır mağaraların aynı kısmı köylüler aracılığıyla samanlık namına kullanılıyor.

“Mağaralardan birisine saman doldurmuş”

Karye sakinlerinden 77 yaşındaki Bekir Tanrıverdi, mağaralardan tıpkı tanesinin hayvancılık fail ayrımsız apayrı gabi yoluyla samanlık namına kullandığını söyleyerek, ” Burada yaşayanlar yabanıl hayvanlardan evet bile başka etkilerden etkilenmemek maksadıyla bu yerleşme yerini oluşturmuşlar. Kayadan oyma ambarlarda mevcut. Zaaf edenler gelip buraları görmeye geliyor. Fakat buranın tarihi alim ve anlatarak gezdirecek birilerini bulabilirlerse elan faydalı olur. Buranın yer düzenlenmesinin yapılıp turizme kazandırılmasını isteriz. Burada ki tıpkı kayanın üzerinde haç işareti var. Burada Türk ve Dindar olmayan vatandaşların bile burada yaşadığının ayrımsız kanıtıdır. Kayanın yüksekliği 100 metreye mail bundan yüksekte kabil azda olanaklı. Köyde dikbaşlı mugaddi ayrımsız eş var. Mağaralardan birisine saman doldurmuş. Edebiyat hariç koyuyor kışın ise mağaraya koyuyor. Onun haricinde bu mağaralar günümüzde apayrı tıpkısı maksatla kullanılmıyor” şeklinde konuştu.

Share: