Tozlaştırıcı arılarla daha zinde ve daha aşkın zirai üretim yapılacak

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Ankara Tarımsal Uğraş Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü “Mütenavip Tozlaştırıcılar ile Ekincilik (ATT) Projesi” güruh gerçekleştirildi.

Üreticiler ve avrat kooperatiflerinin katılımı ile yapılan toplantıda, alogami, tozlaştırıcı arılar, verimde nitelik gibi konulara değinildi. Alternatif Tozlaştırıcılar ile Tarım (ATT) Projesinin sebep uygulanması gerektiği üstüne üreticilere bilgi verilmesinin peşi sıra, ülkemizde verimi arttırabilecek bir nice canlı tozlaştırıcı arı türünün kâin olduğu ve bu tozlaştırıcı halis türlerinin hangileri olduğu konusuna değinildi. Ayrıca tozlaştırıcıları koruyarak polinasyon hizmetlerinden daha aşkın yararlanıp nitelikli yapıt elde edilebileceği vurgulandı. İlaçlama zamanının önemine değinilen toplantıda; akıllıcasına toprak işleme, tozlaştırıcıları bakmak amacıyla hangi bitkilerin ekilebileceği ile arıların yuvalanma alanları ve su desteğinin önemi bile anlatıldı. Tozlaştırıcıların tamlık dünyada çabukça azaldığı ve tozlaştırıcı cenneti olan ülkemizde de bu tehditle karşı karşıya kalmamak amacıyla hal adına üreticilerin tarlalarındaki tozlaştırıcıları desteklemeleri gerektiği ve bunun karşılığında faziletli mahsul elde edebilecekleri ve bölgede küçümseme sahibi olduğumuz sebze üretiminde pestisit kullanımının azaltılması gerektiği vurgulandı. Güruh, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Dirim Bilimsel ve Biyoteknik Savaşım üzerine üreticilere verilen desteklerin bahsedilmesinin ardından sona erdi.

Toplantıya Ankara Zirai Savaşım Dalan Araştırı Enstitüsü Müdürlüğü’nde vazifeli Doç. Dr. Yasemin Güler, Dr. Aydemir Hazar, Isparta Eğirdir Meyvecilik Araştırı Enstitüsü Müdürlüğü’nde işyar Dr. Halk Sarısu, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Akademisyen Dr. Çiğdem Özenirler, Eskişehir İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Nebati Istihsal ve Nebat Sağlığı Yazıhane Müdürü Nizamettin Çetiner, Mihalgazi İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Yüce Gürel, Sarıcakaya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Haydar İpek ve teknik personel katıldı.

Konuyla ilişkin açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığının, nebati üretimde dokuncalı organizmalar ile savaşım çerçevesinde kimyevi umar kullanımının azaltılması, eş sağlığının ve natürel dengenin korunması için biyolojik ve/veya biyoteknik mücadeleye evleviyet verdiği ve üreticileri desteklediği belirtildi. – ESKİŞEHİR

Share: