Zabıta teşkilatına tüketici hakları eğitimi verildi

Zabıta teşkilatına bitiren hakları eğitimi verildi

SİVAS – Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Etraf Gözetimi Umumi Müdürlüğü marifetiyle Tüketicinin Korunması Uygulamalarının Yerli Yönetimlere Yaygınlaştırılması Projesi çerçevesinde Sivas Belediyesi eş sahipliğinde terbiye programı düzenlendi. Eğitime; Kayseri, Tokat, Yozgat ve Malatya’dan gelen Polis Kat Başkanları ve Tecim İl Müdürleri katılma gösterdi.

Isıdam Çermik’te tıpkı otelde gerçekleştirilen seminerde ilk yerine alay düz Sivas Ticaret İl Müdürü Çın Temel, belediyelere denetleme yetkisinin verildiğini söyleyerek, “2018 tarihinde 6502 mahdut tüketicinin korunması hakkında kanunun satıştan kaçırma altıncı maddesi ve denk etiketi başlıklı 54.cü maddesi ile Vekâlet ve Belediyelerin bu özellik hükümlerini aplikasyon ve yürütmektedir. Bu anlamda belediyelere denetim yetkisi verilmiştir. Belediyelerimiz Bakanlığımızca tüketici kanununun uygulanması açısından genişlik makro paydaşlarımız olmuştur ve bitiren ile ilgilendiren bir nice alana karışma olmuşlardır” dedi.

Tecim Bakanlığı TKPGM Ofis Başkanı Dr. Yakup Iyice, birçok belediyede zabıta bitiren hakları birim amirlikleri oluşturulduğunu rapor ederek, “Öncelikle büyükşehir belediyelerine bire bir izlence yaptık. Bunun akabinde bir nice belediyemizle zabıta mütemmim hakları ünite amirlikleri oluşturuldu. Arkası Sıra il belediyelerini bir şekilde eş yetişek programlarıyla ayrımsız araya getirdik. Projenin üçüncü safhasında bile kaymakamlık uray zabıta teşkilatlarına yönelik bu programı yapmayı kendimize bire bir görev addettik. Bu proje Cumhurbaşkanlığı gösteri planı çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Projenin önemi pandemi sürecinde çokça elan bereketli anlaşıldı. Zira piyasadaki denk artışları, bedel etiketleri ve bir bir nice vatandaşlarımızı mağdur fail hususlarla İlgili Tecim İl Müdürlüklerimiz Zabıta ile andıran tıpkı faaliyet içerisinde oldular. Bizim kaymakamlık teşkilatlarımız yok. İllerde çabucak mülk müdürlüklerimiz var. Hele ilçelerde sizlerden şişman destek aldık” ifadesini kullandı.

Son olarak bayram düz Sivas Belediye Başbuğ Yardımcısı Kayhan Işık, “Pandemi sürecinde yalın kat üstü beş on yaşadık. Bu süre içinde Tecim İl Müdürlüğü ve Polis teşkilatımız değme ant olduğu kabil neva içerisinde çaba gider ettiler. Tüketicinin bilinçlendirilmesi büyüklüğünde fal dahi oylumlu. Bakanlığımız evire çevire spotlar hazırlamışlar, vatandaşlarımız da bu konuda evire çevire bir şekilde yetişek alıyor ve bilinçleniyorlar” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan bilahare Sivas, Kayseri, Yozgat, Tokat ve Malatya illerinde fariza fail Tecim devlet Müdürleri ve Polis Kat Başkanlarına; belediyeler yoluyla yapılan tenzilatlı satışlar, satıştan çekinme ve değer etiketi denetimleri anlatıldı. Peşi Sıra Polis Ofis Başkanlıkları marifetiyle yapılan denetimlerin kılgısal sunumları gerçekleştirildi.

Share: